Reklamda Şımarık Faşizm


 

Son günlerin en ateşli reklam filmi tartışması şüphesiz Biomen reklamı üzerine yapıldı. Hitler’in erkeklere Biomen’i tavsiye ettiği reklamı izleyelim ve başlayalım bakalım.

Gördüğünüz gibi reklam filmi, amaçsız, hedef kitleye hiçbir şey anlatmıyor, erkeksen Biomen diyor… Kısacası Hitler’i falan bir kenara bırakalım, saçmalıyor. Hitler konusuna gelince reklam iyice dibe vuruyor. Çünkü hedef kitle, insanlardan sabun yapan bu adamın tavsiyesine uymak istemez diye düşünüyorum. He komik buldularsa yaparken, filme kimsenin güldüğü görülmedi henüz.

Hitler’le alay etmek, diktatörleri korkunç bir figür gibi göstermek reklamlarda normal karşılanır ve alıştığımız bir yoldur.

İki reklam filmi arasındaki fark açık. Keskin zeka başka, zırvalamak başka. M.A.R.K.A’nın faşizm gibi görüş içeren bir amacı olduğunu da sanmıyorum. Bu resmen şımarıklık. Atlas Jet bizimki 77 cm oldu, Regal tokat reklamlarını yaptım olay oldu mantığı Biomen’i ortaya çıkarmış olmalı. Yalnız bu sefer ortada ne strateji var, ne yaratıcı bir reklam metni, ne de konsept. Ben oldum, asarım, keserim, ne istersem kimseyi düşünmeden yaparımdan başka bir şey değil bu. Hulusi Derici, Biomen reklamına eleştiri yöneltenleri, sizin zekanız benim yaptığım işlere ermez diye geri püskürttükten sonra Yahudilerden özür diledi. Bu tavır bile kendi içinde dengesizlik. İşine gelince aptallar, işine gelince özür. Önce düşünmek gerekiyordu bunları, ama belli bu reklam resmen hiç düşünülmeden ortaya çıkmış. Peki müşteri markasını batıracak bu reklamı nasıl kabul etmiş o da ayrı bir konu. İkna yeteneğine diyecek yok.

Son olarak M.A.R.K.A Reklamcılar Derneği’nden ihraç edildi. Hulusi Derici derneğe teşekkür etti. RD’nin yaptığı sansürcülük, yasakçılık mantığı değil cesaret. Keşke ajansla çalışan markalar, ajans çalışanları da tepki gösterse de reklam sektöründe uzun zamandır maruz kalınan M.A.R.K.A faşizmi son bulsa! Peki, ya bu reklam, Biomen satışlarını yükseltirse o zaman ajansı değil, Türkiye’yi mi sorgulamak gerekecek?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>