E-Ticarete Dokunamayanlar


 

Orijinal adı “Electronic Commerce”. İnternetin hayatımızdan önemli zamanlar almasıyla başladı her şey… Online ayakkabı satın alan kadınlar göreceğime inanmazdım, denemeden ve rafta görmeden, hissetmeden. Mağazaların sanallaşması süreci o kadar hızlı ilerledi ki bize seyretmek kaldı.

Türkiye e-ticarete GittiGidiyor.com ile giriş yaptı diyebiliriz. Online dükkanlar, açık arttırma sistemi, Türkiye’de olmayan, taaa Çin’deki ürünleri satın alma şansı derken, site dünyaca ünlü “ebay” hükmü altına girdi ve değeri arttı. Daha sonra Markafoni ve Trendyol mağazada 400 TL’ye gördüğümüz bir elbiseyi bize (sözde) 200 TL’ye alma şansı sundu. Sabah sabah ürünler tükenmeden Markafoni’den alışveriş yapan arkadaşlarımı çok gördüm. Boşuna saat 10.00 olmadan tükenmiyor o ürünler!

Sonra Darty, Medimarkt gibi teknoloji firmaları online teknoloji satışına başladı, web indirimleri, avantajlarıyla tabi… Kitapyurdu, Amazon gibi kitap, CD satan siteleri de unutmamak lazım.

Böylece yeni bir meslek grubu bile doğdu: E-Ticaret uzmanları, müdürleri ve v.s leri. Ülkece yeni meslekler yaratmaya bayılırız zaten, pek bilmeden, uzmanlaşmadan ama, bu çok önemli!

Sıra geldi benim gibi dokunmadan almayan, denemeden kullanmayan, mağazanın havasını yakalayamadan alışveriş yapamayan bir kitleye. Ben az buz olmadığımıza inanıyorum. Kızlar bilir, vitrinde çok güzel duran bir elbise üzerinize yakışmayabilir, HOTİÇ’te ayağınız 37 iken Nine West’te ayağınız 38 numaraya çıkabilir, kalıplar değişiktir. Tamam online siteler değişim yapıyor ama beklemek bir kadını öldürebilir, biz hemen istediğimiz ille de olsun deriz! Önceden mağazada deneyip indirime girmesini beklemek te bir seçenek. İşte yine beklemek devreye giriyor, zaman kaybedeceğime oracıkta alıveririm beğendiğimi. ‘Time is money’ ne de olsa.

Gelelim sözde kocaman indirimlere. Hedef kitleniz markanın en eski ücra koleksiyonunu indirimli diye satmaya çalıştığınızın farkında. Bunu en çok yapan da Steve Madden. Farketmedik mi sandınız? O, 2011 yaz koleksiyonu değil bildiğimiz 2009 yaz koleksiyonu! Fazla geri sarmışsınız. Bu eski sezonlar bir marka için de zararlı. Sadece o siteye bakanlar, sizi çağ dışı, modayı, trendleri takip edemeyen bir kimlikle tanıyor. İyi mi?

Bu siteler, bilinmeyen markalar için iyi bir fırsat, bir mağazada yüzüne bakılmayacak ürünler, 29 TL’ye görülünce kadınların saldırısına uğruyor, düşünmeyen Türk milleti rolünü burada da güzel benimsedi. O markayı daha önce neden duymadığını, kalitesiz olabileceğini düşünen, taşınan yok, fırsat ya al gitsin!

İnternetten kitap almak, baskıları olmayan eserleri bulmak için harika. Ama raflarda gezinmenin, arka kapağı okumanın hazzını bana Kitapyurdu.com veremez ki.

Teknoloji siteleri gerçekten zaman zaman iyi indirimler yapıyor. Fakat eksik tanıtım ve uzmanlıkla. Çünkü dünün klasik pazarlama müdürleri, şimdinin e-commerce müdürleri. Acele gelen meslek grupları. Aslında eğitim şart.

Gelelim yakala.co, Grupanya gibi fırsat sitelerine. Bu siteler kaliteli markaları mı bize sunsun, görünce hayal kırıklığına uğrayacağımız fırsatları mı bir türlü karar veremediler. Cihangir Yoga, Coco Clementine gibi kaliteli aktivite şansları yakaladığımız oluyor. Ama hiçbir işe yaramayan kıyı köşe bir resim kursu, at binme gibi kötü tecrübeler yaşandığı da deneyimlendi. Yalnız bu sitelerde yer alan indirimler gerçek. Bu siteler bir güzelliği de firmalara çabasız, çok para harcamadan iyi reklam şansı vermesi.

E-ticarette bir de kredi kartı güven durumu var. Aslında güvenlik sistemi başarılı ama kredi kartı numarasını hala online ortamda vermek istemeyen bir kitle mevcut. Bu noktada Kitapyurdu gibi kapıda nakit ödeme seçeneğiyle satışlar artabilir.

Uçak biletlerimizi bile online aldığımız bir dönemde, yerinden kalkmadan alışveriş yapmayı soğuk bulan bir kitle yaşıyor. Ben onlardan biriyim. Belki fazla geleneksel bir bakış açısı ama azınlık olmadığımıza inanıyorum. Yıl 2012 ve ben asla online olarak ayakkabı almam, e-ticaret uzmanları çare bulabiliyorlarsa, çözümü bekliyorum :)

Benzer Yazılar

6 Responses to E-Ticarete Dokunamayanlar
 1. Shogo

  f6ncelikle alemin rnkilernei daimi takip eden bir mfcziksever olarak alemin seslerini ae7manıza ne kadar sevindiğimi anlatamam sayenizde aleme kuş bakışı caka satacağımız bir yerler var şarkı hakkında ise; bana kalırsa sadece mfczik haliyle dinlenilecek bir şarkı olmanın f6tesindedir enfestir.farid mfcziğini konuşturmuştur ama sf6zleri ayrıca dinlenilmeye layıktır anlamasak da anlaşırız .ayırca manasını da bugfcn araştırdım en az şarkı kadar etkileyici ve ben ilk settar’dan dinlemiştim onu almamışsınız Abdullah bey e7ok gfczel yorumladığını hatırlatırım selam ile hep yaşasın ve hayırlı olsun alemin sesleri:))

 2. http://anysitelog.pw/twu514.org

  You’ve got it in one. Couldn’t have put it better.

 3. http://www.blrimages.net/

  يسموّني … FAHD قال:انا لا افكر ابدا للانتقال للايفون 5 ولا لاي جهاز اندرويد اخرانا املك جهاز جالكسي نيكسوس ولا اجد افضل منه في السوق حاليا الا اذا طرح النسخة الجديدة من سلسلة نيكسوس التي تدعمها جوجللكن اذا كنا نتحدث عن جهاز لوحي في هذة الحاله افضل ايباد وانا حاليا انتظر الايباد ميني لاقتنائة

 4. http://www.envyoftheworld.com/

  Nice pieces there..and you are right it's quite pricey for a short..but if you really love it and you have extra budget for it, then why not! All the more if it is something that will remind you of a special place :). My favorite place for shorts would be the ukay! ahahahha1 I normally get them for 45 pesos and they are great too! But anyway, its Kamiseta so that level of pricing is expected. :)

 5. http://www.passstylemusic.com/

  Louise skrev:Tjennaa! Tog mitt körkort nyss så har ett köpt teoriprogram som inte gått ut än om du vill ha extra frågor att öva på:) jag falla dock också första haha! Haaa det

 6. http://www./

  Yeah, the most important and toughest part was getting the eggs just right (stiff peaks) and then being able to fold them in. I haven’t had a Twinkie in a LONG time either. This one was a winner! Thanks for reading.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>