Sosyal Medya Ajanslarının Yapması ve Yapmaması Gerekenler


 

Facebook’ta yaklaşık 1,5 senedir çalışıyorum ve bu 1,5 senenin 8-9 aylık bölümünde hesap yöneticisi olarak görev yaptım. Bu bakımdan sosyal medya dünyasının biraz daha reklam ve pazarlama tarafında bulunuyorum. Bu dönemde birçok kişiyle, kurumla, ajansla tanıştım ve çalışma fırsatı buldum. Sosyal medya dünyasının Facebook penceresinden bakan bir üyesi olarak ve sosyal medya ajanslarının şimdiye kadar gördüklerimden yola çıkarak neler yapması ve neler yapmaması gerektiğini kısaca özetlemek istiyorum.

1) Facebook Sayfaları

Güvenlik
Facebook’ta bir mevcudiyet sağlamak isteyen markalar artık Facebook Sayfalarını kullanıyorlar. Müşterilerini ‘hayranlar’ı yapabilme, onlarla etkileşime geçebilme, uzun süreli diyalog kurabilme, hayranların arkadaşlarına ağızdan ağıza pazarlamanın gücüyle ulaşabilme, zengin medya içeriğini Facebook’ta yayınlayabilme ve daha fazla görünürlük sağlayabilme gibi birçok avantajı olan Facebook Sayfalarının yönetimi genelde sosyal medya ajanslarına verilir. Ancak bu yolda ara kademeye, markanın medya ajansları da dahil olabilir. Bu süreçte, sosyal medya ajansı markanın Facebook Sayfasının güvende olduğuna emin olmalıdır. Sayfada çok fazla sayıda yönetici bulundurmamalıdır. fMC‘de paylaşılan yeni özellik ile birlikte artık farklı kullanıcılara sayfa üzerinde farklı yetkiler verilebilecek. Henüz Türkiye’de aktif olmayan bu özellik aktif hale gelince sosyal medya ajansları doğru yetkiyi doğru kişiye verdiğine emin olmalıdır. Mümkünse sayfanın yöneticisi olarak iş hesabı atanmalıdır, böylelikle kişisel hesapların hacklenme ihtimalinden sayfa korunulmuş olur. Kişisel hesaplar bir şekilde markanın sayfasında yönetici ise, bu hesaplara sahip kişilerin Facebook’taki güvenlik önlemlerinden haberdar olması gerekmektedir. Bunlar iki başlıkta toplanabilir:

- ‘Phishing’ten korunma: Facebook’ta paylaşılan içeriklerin bazıları (çoğu zaman videolar) Facebook’u birebir kopyalamış sayfalara yönlendirilirler ve kullanıcıdan kullanıcı adı ve şifresini girmesini isterler. Adres çubuğuna bakıldığı takdirde adresin www.facebook.com olmadığı kolayca anlaşılır ancak sayfanın adresine dikkat etmeyen kullanıcılar, bu bilgileri hackerlar ile paylaşır ve hesaplarının kontrolünü kaybederler. Hesaba giren hacker, kullanıcının yöneticisi olduğu sayfaları alır. Çalıştıkları markaların sayfalarının yöneticisi olan kişiler bu ve benzeri yöntemlere karşı dikkatli olmalıdır.
– Giriş onaylarını açmak: Marka sayfasının yöneticisi olan kişiler Facebook’taki güvenlik bölümünden Giriş Onayları (Login Approvals) özelliğini aktif etmelidir. Böylelikle kişinin hesabı hacklense bile giriş yapılan cihaz başka bir cihaz olduğu için kişinin cep telefonuna bir kod gönderilecektir ve kodun girişi yapılmadığı takdirde hesaba giriş yapılamayacaktır.

İçerik
fMC’de açıklanan yeni timeline tasarımı ile birlikte cover photo, pinned post, milestones gibi özellikler markaların Facebook Sayfalarında doğru marka imajı ve bilinirliği yaratması adına üzerinde durulması gereken en önemli noktalar. Artık Facebook Sayfaları çok daha görsel, daha kolay gezinilebilir ve çok daha etkileşimli hale geldi. Markanın kimliğini çok daha etkili bir şekilde ortaya koyabileceği bir mecra oldu. Sosyal medya ajanslarının tüm bunları dikkate alarak markayı doğru yönlendirmesi ve sayfanın içeriğinin bu yönde oluşturmasını sağlaması gerekiyor.

Ajans, markaya Facebook Sayfasında paylaşılacak içerik konusunda doğru önerilerde bulunmalıdır. Sayfada sadece tek taraflı bir iletişim değil, iki taraflı bir etkileşim olması gerekir. Bu bakımdan, ajans hayranlara özel promosyonlar, özel günlerde kampanyalar, marka ile ilgili olan ilginç/komik/eğlenceli içerikler, sorular gibi farklı içeriği sunmayı ön plana koymalıdır (dipnot: genelde Facebook Sayfaları üzerinden yapılan promosyonlarda kurallara aykırı öğeler oluyor. Facebook’un promosyon kurallarını incelemenizi tavsiye ederim).Sayfanın kişiselleştirilebilecek tüm bölümleri ajans tarafından şık bir şekilde tasarlanmalıdır. Markanın, imajı ile paralel bir dili olmalı ve ajans, markanın bu dili tutarlı bir şekilde Facebook Sayfasında kullandığına emin olmalı. Facebook Sayfaları herkese açıktır ve bu sayfada kullanıcıların yaptıkları yorumları, duvar gönderilerini herkes görebilir. Bu bakımdan sayfanın bir nevi müşteri ilişkileri işlevi görmesi gerekir. Bunu yapmak için ajans belli bir işgücünün ayrılması gerektiğini markaya anlatmalıdır.

Ajans, marka için bir iletişim takvimi oluşturmalıdır, en azından tavsiyelerde bulunmalıdır. İçerik, önceden planlandığında hazırlık yapılabilir ve ona göre strateji belirlenebilir. Yapılan tüm paylaşımların istatistikleri yeni sayfa istatistikleri ile ölçümlenmelidir. Hangi tür ve içerikteki gönderilerin, hangi günlerde ve saatlerde daha başarılı olduğu düzenli olarak takip edildiği takdirde, bir süre sonra doğru iletişim stratejisini bulmak kolaylaşacaktır. Oluşturulacak iletişim takviminde tür olarak link mi, fotoğraf albümü mü, soru mu, video mu seçileceği tüm bu çalışmalar sonucunda belirlenmelidir.

Kuraldışı yöntemler
Kuraldışı yöntemlerle hayran artışı konusunda sosyal medya ajansları oldukça dikkatli olmalıdır. Aksi takdirde markaya açıklayamayacakları durumlarla karşılaşabilirler. Facebook, tüm bu çalışmaları dikkatli bir şekilde takip ediyor ve gerekli önlemleri alıyor. Eğer bir sosyal medya ajansının bu tarz çalışmalar yaptığı ortaya çıkarsa, bu durum sektördeki itibarlarını oldukça olumsuz yönde etkiler ve buna bağlı olarak markalardan alacakları işler konusunda ciddi sıkıntı yaşayabilirler.

2) Facebook Reklamları

Farklı formatlar
Ajansın farklı reklam ve pazarlama formatlarını bilmesi gerekir. Premium reklam, standart reklam, Sponsorlu Haberler nedir bilmeli, aralarındaki farkı markaya anlatabilecek kadar detayına hakim olmalıdır. Tüm bu formatları anlatan ingilizce ve türkçe dökümanlar Facebook’un pazarlama sayfalarında mevcut, rahatlıkla erişilebilir ve detayları öğrenilebilir (Premium reklam hariç). – Facebook Marketing Türkiye

Facebook’un pazarlama profesyonellerine yönelik etkinliği fMC’de tanıtılan yeni tasarım ve ürünler kapsamında, Facebook’taki ana içerik merkezin Facebook Sayfası olduğu bilinmelidir. Bu merkezden yapılacak paylaşımların, markanın hayranlarının, yani markanın en iyi müşterilerinin ne kadarlık kısmına ulaştığı sürekli olarak takip edilmelidir ve bu oranı arttırmaya yönelik reklam çalışmaları yapılmalıdır (bkz: sayfa gönderisi reklamları). Ayrıca aynı içeriğin hayranların arkadaşlarına ağızdan ağıza pazarlamanın gücü ile daha etkili bir şekilde aktarılabileceğini bilerek, markanın reklam çalışmasına bu önemli stratejiyi de eklemelidir.

Optimizasyon
Ajans, reklamdan en iyi verimi nasıl alacağını bilmelidir. Bu konuyla ilgili yine Facebook pazarlama sayfalarında dökümanlar bulunmakla birlikte geçtiğimiz aylarda benim de dahil olduğum :) bir webinar Facebook Marketing Türkiye sayfasında yayınlandı. Bu webinarı izleyerek sosyal medya ajansları optimizasyon konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilir. Böylelikle marka, sadece Facebook’taki mevcudiyetini değil, bütçesini de ajansa emanet etmiş olur ve bu bütçeden en iyi dönüş alacağını bilir.

3) Facebook Uygulamaları

Yaratıcılığın en fazla ortaya çıktığı ürün Facebook Uygulamaları’dır. Bunlar ilginç, eğlenceli, komik, mücadele odaklı oyunlar olabileceği gibi işlevsel uygulamalar da olabilirler. Ancak tüm bu özellikler tek bir prensip üzerine inşa edilmelidir: tasarım olarak sosyal (social by design). Tasarım olarak sosyal, temelde uygulamanın sosyal bağlantıların gücünü kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Örneğin, Zynga’nın tüm oyunları sosyaldir, çünkü arkadaşlarımızı davet ederek oynarız, onlarla rekabet ederiz, veya onlara hediyeler göndeririz. Bu prensip Facebook’un sunduğu en önemli özelliklerden birisi olan ‘sosyal’liği üst düzeye çıkarır ve uygulamanın kalitesini, kullanılırlığını, viralitesini arttırır. Facebook Studio, dünya üzerindeki ajansların Facebook üzerinde yaptıkları çalışmaların sergilendiği bir platformdur. Sosyal medya ajansları bu örnekleri dikkatle incelemeli ve bu uygulamalarda markaların ne gibi yaratıcı çözümler ürettiğini, marka imajına nasıl katkı sağladıklarını gözlemlemelidir.

Open Graph
Yeni Open Graph ile birlikte artık kullanıcıların bir uygulamayı zaman tünellerine ekleyebilmeleri ve farklı aksiyonlar paylaşmaları mümkün. Misal, daha önce webdeki içerikler üzerinde sadece “beğen” ve “tavsiye et” aksiyonları alınabiliyor ve bu yönde Facebook’ta paylaşımlar yapılabiliyorken, artık “okuma”, “izleme”, “dinleme” gibi farklı aksiyonlar tanımlanabiliyor. Markalar açısından burada oldukça önemli bir fırsat var. Sosyal medya ajanslarının bu yeniliği hızla öğrenmeleri ve neler yapmaları gerektiğini belirlemeleri gerekiyor. Şu anda Türkiye’de bu aksiyonların onay süreci henüz başlamamış olsa bile orta vade planlarına bu yeniliklerin dahil edilmesi, markanın doğru şekilde bilgilendirilmesi oldukça önemli.

Sosyal medya ajansları reklam ve pazarlama sektörünün bir anda yükselen oyuncuları haline geldiler. Markalar için sosyal medya yönetiminin henüz emekleme aşamalarında olduğunu düşünürsek, bu farklı dünyaya daha iyi adapte olabilen, kendisini daha iyi yetiştiren ajanslar bir adım daha ön plana çıkacaktır.

Katkılarından dolayı Serhad Bolukcu’ya teşekkürler.

Benzer Yazılar

4 Responses to Sosyal Medya Ajanslarının Yapması ve Yapmaması Gerekenler
  1. [...] post: Sosyal Medya Ajanslarının Yapması ve Yapmaması Gerekenler … Tweet Tweet ... artizmektebi.eu/sosyal-medya-ajanslarinin-yapmasi-ve-yapmamasi-gerekenler
  2. ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2012/03/05/sosyal-medy... einsured.co.uk
  3. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2012/03/05/sosyal-medya-ajans... howtoburnxbox360gamesx.com/how-to-copy-xbox-360-games-software-exposed
  4. ... [Trackback]... [...] There you will find 61248 more Infos: marketoloji.com/2012/03/05/so... erealestateresources.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>