Bağlardan Doğmuş Salkım Segmentler


 

Alkollü içki pazarında şarap için,ağır sofralara saklanmış, her ortamda içilemeyecek kadar özel, lezzetli olsun diye tazeyken değil aksine daha da olgunlaşması beklenen ve konumuna uygun haliyle biraz da lükse kaçan bir içki tanımlaması yapılabilir. Böyle bir tanımlamadan sonra haliyle çok köklü markaların bu sektörde tutunacağı akla gelir. Fakat ben biraz yukarıda bahsettiğim tanımın dışına çıkabilen, sadece 5 yıllık geçmişe sahip bir markanın nasıl farklı segmentlerdeki ürünlerine, farklı stratejiler oluşturduğuna değinmek istiyorum.

Kayra markası oluşturduğu farklı alt markalarıyla onlara marka kimlikleri yüklemiş ve buna göre pazarlama stratejisini belirleyen bir şarap markası. En çok dikkat çeken adımı, Cumartesi markasını oluşturmasıdır. Cumartesi fiyat bakımından daha ucuz, hafif ve eğlenceli olduğu için gençlerin daha çok tercih ettiği bira ve votka ile yarışmaya başladı. Bu kesim için de, onlara daha çabuk ulaşabilecekleri iletişimi seçen Kayra, üniversite organizasyonlarında ve gençlerin çoğunlukla aktif olduğu sosyal medyayı kullandı. Hatta ‘En Kral Staj’ projesi yürütmüştü, üniversite öğrencilerini staja kabul edip, stajın sonunda bir pazarlama stratejisi geliştirmesini istemiş, böylece marka deneyimine, hitap edilen kitlede dahil edilmişti.

Klasik, yöresel bir duruşu olan Buzbağ markası da daha çok 25-55 yaş grubuna hitap eden yerli bir şarap. Bunun yanında farklı bir alt markası da Kayra’nın, Terra. Terra ise biraz daha şarap kültürüne girmiş, sadece yerli değil, farklı ülkelerin de şaraplarını tatmak isteyenler için. İthal değil aslında, sadece üzümleri bölgesinde yetişen, Kayra kalitesiyle yurt dışında üretimi yapılan bir şarap. Premium segment için düşünülmüş Kayra Vintage, Kayra Imperial ve Cameo D’oro markaları da, fiyatını düşünmeden, özel zamanlarda içilebilecek şarap kategorisinde. Gençlikle sosyal medyadan iletişime geçti, bu markalar için ne yapıyor diyorsanız, Kayra Wine Center da şarap deneyimini şarap günlüğü’nde paylaşmalarını sağlıyor. Yani interaktif pazarlamayı, bu marka sonuna kadar, özellikle müşteri deneyimine önem vererek kullanıyor.

Yazıya başlarken yaptığım tanımdan çok uzaklaştım artık. Kayra sadece sabit bir şarap tanımlamasına karşı geliyor, birden fazla şarap tanımı yapmaya açık bir marka. Benim en çok beğendiğim, ve yazmak istememin sebebi ise kırmızı, beyaz, ve roze olarak bölmeden, her bir segmentini güzel tanımlayıp, her birine uygun marka stratejisi, ve pazarlama iletişimi geliştirebilmiş olmasıdır.

*Yararlanılan kaynak: BrandAge Kasım 2010

Benzer Yazılar

5 Responses to Bağlardan Doğmuş Salkım Segmentler
 1. Elena

  06 Ekim 2012 – Hatırlatmalar:Ekim yarışma kuralları gereği aynı biasygliarı veya interneti paylaştığınız hesap varsa bu hesaplar kombinasyonunuza puan veremez. Aynı biasygliar veya interneti paylaşan hesapların puan aktarması yarışma dışı kalmanıza sebep olabilir.Eylfcl yarışmasında f6dfcl kazandığı ae7ıklanan fcyelerimiz Ekim yarışmasında f6dfcl kazanamazlar. Hassasiyetiniz ie7in şimdiden teşekkfcrler,

 2. http://www.rab-jeric.com/

  Yay! I’m going to be useing some of the goodies for gifting this December. Mom deserves a really nice set of jewels for her birthday. :)I’m so glad you’re doing this, it’s lots of fun.

 3. http://www.meleehutton.com/

  experiments on fragile people. “They had a ten hour exercise that they called ‘guts work,’” Levin recounted. “We were split up into groups of ten and made to recreate some of the most traumatic incidents

 4. auto insurance

  "Strange, my co worker is having her wedding in Haiti. Flying most of the families from Richmond VA."Did they give donations to Haitian relief after the earthquake?

 5. http://pilulesenligne.men/

  something about the site being suspicious the page with the red background. The worst of all everyday Chrome is randomly making the computer unstable and crashes it. If you can compare the chrome from December 2011 to today's chrome some of these bugs wouldn't exist. It was super stable compare to the last 7 months.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>