Fatih Ürek ve Nur Yerlitaş’ın Tüketici Davranışı Paradigmalarını Yıkışı


 

Bu hafta ana haberlere dahi tüketici davranışı, marka ortaklığı, pazarlama ve lüks tüketimi kavramlarını sokan bir olay yaşandı. HxM ‘in her yıl gerçekleştirdiği lüks tasarım uygun fiyat işbirliklerinden biri olan Balmain koleksiyonu için sosyetik isimler ve sanatçılar gibi bir gruba VIP davetiye yollandı ve herkesten önce bu tasarımları satın almalarına imkan verildi.

Hepimiz alışveriş çılgınlığının bir yerine bir zaman kapılsak bile evde oturup bu komik izdiham videosunu izlemek ve eleştirmek çok doğaldı. Lüks tüketim, gelir eşitisizliği, bu materyalizm ve marka hayranlığı nereye kadar tartışmalarından ziyade bu olaya çok farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum, uzmanlık alanım olan tüketici davranışı literatüründen :)

İnsanların tüketim ortamlarında başkaları varken olduklarından farklı davranmaları bir çok makaleye konu oldu. Örneğin perakende yoğunluğu, kalabalığın etkisi, tüketici yoğunluğu (consumer – retail density) konularında alışveriş ortamlarındaki kalabalığın etkilerini araştıran birçok yayın yapıldı. Örneğin tüketim davranışımızı biri izlediğinde daha fazla çeşit peşine düşüyoruz*, normalden daha az yiyoruz*, kişisel ürün market alışverişimizi yaparken gözlendiğimizi hayal etmek dahi bizi utanç, suç ve heyecan dalgasına itiyor*. Zira bu videoda utançtan ziyade tam tersini gözlemliyoruz. Lüks ürünler akıl ve mantıktan ziyade duygularımıza hitap eder. Bu nedenle bu kalabalıkta da bir duygu yükselmesi gözlemliyoruz. Bu etkinin literatürdeki adı “emotional contagion” yani duygusal salgın. Kısacası bilimsel olarak bu izdihamı mantıktan ziyade çok yoğun duyguların açığa çıktığı (heyecan, merak, kıskançlık?) ve bir salgın gibi yayıldığı bir tüketim mecrası olarak açıklayabiliriz. Toplumun gelir eşitsizliği ise bammmbaşka bir mevzu…..

 

*Totterdell, 2000; McGrath & Otnes, 1995; Gainer, 1995; Hui & Bateson, 1991

Benzer Yazılar

2 Responses to Fatih Ürek ve Nur Yerlitaş’ın Tüketici Davranışı Paradigmalarını Yıkışı
  1. tabelacı

    Bu video beni beni iktisata giriş dersine götürdü istemsizce. Hocam bu videoyu izlemiş midir bilmem ama şimdi bu video derslere konu oluyordur eminim :)

  2. Bütün Gazeteler

    Bu video kesinlikle birçok derse konu olacaktır :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>