“2015” Yılında E-ticarette Kargo Ücreti Sorunsalı.


 

Ucretsiz KargoGeleceğe Dönüş’te bahsedilen efsane yıllara geldik, geçiyoruz. Delorean ile zamanda yolculuk edemiyoruz peki, kabullendik, hayallerimiz günümüze uymadı, bir gün gerçekleşecek, inanıyoruz. Ama şunu hala anlamıyoruz: “Biz bu yıllarda, neredeyse uzay çağı dediğimiz günlerde, teknoloji zirve yapmışken e-ticarette kargo ücreti ödüyoruz? E-ticaret markaları buna bir çare bulamayacak mı?

Çare bulunamadığı gibi, “KARGO BEDAVA!” şeklinde, sanki çok önemli bir şey yapmış edasında e-postalar, mesajlar almaya devam ediyoruz, sitelere girdiğimizde patlangaçlarla karşılaşıyoruz. Kredi kartı çekimlerinde artı kargo ücreti bilmem kaç TL yazısı her an yanımızda. n11.com gibi kocaman markalar da var ki kapıda karşı taraf ödemeli kargo ile karşılaşıyoruz. Sürprizzz!

E-ticaret markalarının günümüzde acilen, kargo ve tüketiciyi muhattap etme alışkanlığını bir tarafa bırakması gerekiyor. Kendi içlerinde anlaşma, kendi kargo şirketini kurmaya kadar gidebilir bu mesele.

Yeter ki artık “doğum gününüzde kargo ücretsiz!” mesajları almayalım. Tüketici bunun bir iyilik olmadığını bildiği gibi, bu durum dalga geçilir bir renge büründü. Bu bir marka için, marka imajı için hoş değil. Yüksek marka kimliklerinde aracı ücreti tüketiciden gizlenir. Rakamlar zaten 3 TL, 5 TL komikliğinde. Bu e-ticaret markalarının çözebileceği bir problem olmalı, hali hazırda hala online alışverişten biraz da olsa ürken tüketicileri daha fazla irite etmemek ve kurumsal kimliği oturtmak için.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>