Kararamayan Kara Cuma Sonrası


 

o-BLACK-FRIDAY-HELL-570Kara Cuma, Amerika’da Şükran Günü’nün hemen ertesi günü yani Kasım’ın 4. Cuma gününü temsil ediyor. Bu günün alışverişle ilişkilendirilmesi ise Amerikalıların ve hatta Avrupalıların ve dünyanın çok önem verdiği Noel ve Yılbaşı alışverişi çılgınlığının başlangıç günü olarak sayılması. Yani bugünden sonra her yer yılbaşına hazır ve Kara cuma’da tüketilen indirimli ürünler ve fırsatlardan sonra artık hazırlıkların yılbaşı fiyatlarından yapılması gerekliliğinden bir kaçış.

Bu sene yine günler öncesinden ortamın kızıştırılmasının ardından Kara Cuma Amerika’da nasıl geçti diye bakıldığında, sayısal olarak %11 harcama azalması ve gözle görülür perakende mağaza ziyareti azlığından bahsedilebilir. 133 milyon ziyaretçi sayısı çok yüksek olsa da öneceki yıllara göre ABD için düşüş gösteriyor. Her ne kadar çevrimiçi alışverişini o gün 4e katlayan IBM gibi teknoloji firmaları durumdan şikayetçi olmasa da, durum perakende sektörü için sinyal veriyor.

Özellikle politik olarak kötü bir zamanla çakıştığını söyleyebiliriz. Amerika’daki polis gösterici gerginlikleri ve yer yer yaşanan olayların etkisi olması bekleniyordu, öyle de oldu. İkinci nedense tabiki sadece parmaklarımızı oynatarak, soğukta dışarı çıkmadan kapımıza gelen paketlerle kara Cuma’yı yakalamak yani internet alışverişinin etkisi. Her ne kadar bu istatistiklerde çevrimiçi alışveriş de olsa örneğin Best Buy gibi büyük sitelerin çökmesi ve kitlenmesi internetten alışveriş alışkanlığının bu perakende karnavalı günde bile kırılamadığını gösteriyor.

rampage-black-friday-w724Bu azalmanın sebepleri arasında üçüncü olarak gösterilen ve benim en olumlu bulup dikkatle gözlemlediğim yeni olgu ise Amerikan tüketicisinin (en azından göze çarpan bir kısmının) artık kendini sorumlu ve akıllı tüketici olarak tanımlamak istemesi ve pazarlama oyunlarından etkilenmiyorum, büyüsünü kaybetti, ekonomik iyileşmeye inanmıyorum gibi söylemleri olması.

Belki de artık bir televizyona asılan 7 kişinin birbirinin saçını çekmesi gibi sahnelerle alışverişi körükleme stratejisi işe yaramıyordur? 

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>