Aşık Olmak Satın Alma Davranışlarını Değiştirebilir mi?


 

Öncelikle bu yazının baştan sona gözleme dayandığını belirtmekte fayda var. Böyle bir araştırmaya “henüz” rastlamadım, sebep olursam ne mutlu, ya da bir yerlerde mutlaka yapılmıştır ☺ Haydi, bakalım!

Bana gore çok ilginç ama “evet değiştirebilir.” Düşünün karşınızdaki kadına/erkeği çok beğeniyorsunuz, ilgi alanları sizi de çekmeye başlıyor, ne de olsa O ne yapsa “ay cook tatlı.”

Diyelim aşkınız Beşiktaşlı, hiçbir maçı kaçırmıyor, doğumgünü geldiğinde daha önce önünden geçerken yüzüne bakmadığınız Kartal Yuvası’na uğradınız ve o mutlu olsun diye bir forma aldınız. Ya da biricik sevgiliniz Jack Daniel’s içmeden duramıyor, ona giderken bir şişe alabilirsiniz. Viski mi? Beyin fonksiyonlarınız yerindeyken umrunuzda değildi elbette!

Bir de psikolojide gerçekten ayna davranışlar söz konusu; hiç farkında olmadan hoşlandığınız, sevdiğiniz, ölüp bittiğiniz, her neyse kişi eli yanağında duruyor diye kendinizi bir sure sonra aynı pozisyonda bulabilirsiniz. Tabi ki bu satın alma kararlarınızı da bir müddet sonra mutlaka etkileyecektir. Sevdiğinizde dövme varsa belli bir zaman sonra siz de isteyebilirsiniz, hiç şaşırmayın. Çünkü garip bir şekilde onun yaptığı her şey mükemmel.

E, alışverişler beraber yapılmaya başlandığında, girdiğiniz mağazalar değişebilir. O, Diesel kot seviyorsa Diesel’e sempati duymanız kaçınılmaz. Hatta ayrıldıktan sonra bu markalar çağrışım dahi yapar, bir tür hatırlatma aracı bile olur. Aynı şekilde yemek yenilen yerler de değişebilir. Elbette özel zevkler var, kimse karaktersiz değil ama etkilenmemek elde değil. Yani seviyorsan git satın al bence durumu.

Kimyanız bozulmuş zaten, satın alma davranışları da bozulur, düşünün… Mutlaka bozulmuştur, değişmiştir. İşin garibi ayrılık vakti geldiğinde, kendi dünyanıza ve markalarınıza yavaş yavaş geri dönmeniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>