Transformers Adımları ve Retrobranding


 

Yeni çağda aradıklarımızı bulamadıklarımızdan olsa gerek, 80lerin ve 90ların sürekli özlemle anıldığı günlerde yaşıyoruz. Tüketim alışkanlıklarımız sırf eskitilmiş görünümlü olduğu için bir teneke kutuya 30-40 lira verebildiğimizi gösteriyor. (marketoloji’deki bir diğer retro yazı bu linkte). Bunu farkeden akıllı markalar ise bizi geçmişe götüren ama yeni tasarımlarla bu talepten faydalanma peşinde.

Bugün beni heyecanlandıran bir haber oyuncak devi Hasbro’dan geldi. Nike ile yapılan işbirliği sonucu Transformers’tan Megatron temalı spor ayakkabı – bilekli bot karışımı ürünü piyasaya sürüyorlar. Nike markası tüm bir seriyi bu temaya ayırmış gibi duruyor. Transformers tartışmasız ki bir döneme damgasını vuran bir oyuncak çeşidi ve filmleri hala milyonlar tarafından izleniyor. Hipster kültürüyle satışları gittikçe artan “sneaker” ve bilekli spor ayakkabı kategorisi ise yenilik peşinde. Yani iyi bir seçim. Üstelik bu seriyle beraber gelen bir Transformers figür de ürün paketine eklenmiş.

Peki markaların 80leri 90ları anımsatması ne anlama geliyor? Bu gelişmeleri en iyi özetleyen kavram “retrobranding“. Brown, Sherry ve Kozinets bu konudaki akademik makalelerinde retrobranding’i, retro ürünleri eski moda ama yepyeni markalar olarak tanımlıyorlar. En klasik örnekler ise Star Wars, Volkswagen Beetle ve tabi Lego. Alım gücü yüksek nesil olan iş sahibi Y kuşağı ve onların özlemle andıkları vintage ürünler ve değerleri yeni dağıtım kanalları ve teknolojiyle birleştirebilen markalar başarılı olacaktır.

* gizmodo’daki ilgili haber bu linkte.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>