Yeni Nesil Akıllı Telefon Konsepti: Lego’dan Esinlenen Phonebloks


 

Günümüzde, artık bir fikriniz, tasarladığınız bir konseptiniz varsa, herhangi bir sermayeniz olmadan şirketinizi kurmak, ürünlerinizi üretmek mümkün. Bu süreci mümkün kılan en önemli sitelerden birisi Kickstarter. “Crowdfunding” adı verilen sistem ile çalışan Kickstarter’a projelerini gönderen fikir sahipleri, projelerine destek arıyor ve belli tutarlarda destek veren kişilere özel hediyeler sunuyorlar. Teknoloji dünyasında en çok ses getiren bu tarz projelerden birisi Pebble oldu. Pebble, bir akıllı saat olarak tasarlandı ve Kickstarter’da $100.000 hedefle yola çıkan proje yaklaşık 70 bin kişiden tam 10 milyon dolarlık destek aldı.

Bu ve benzer örnekler yaratıcı fikirlerin ve konsept ürünlerin hayata geçmesine büyük motivasyon sağladı. Bu yaratıcı fikirlerden birisi de Phonebloks. Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ancak zamanla daha da fazla özelliğe sahip olan bu cihazların, herhangi bir parçası bozulduğunda ciddi maliyetlerle karşılaşılabiliyor, telefon değiştirilmek zorunda kalınıyor veya toptan çöpe atılıyor. Diğer yandan, bu telefonların hiç kullanmadığımız bazı özellikleri telefonda boşuna yer kaplıyor ve telefonun şarjından besleniyor. Phonebloks konseptiyle telefonunuza istediğiniz özelliği ekleyip, istediğinizi çıkarabiliyorsunuz. Dilerseniz telefonunuzun şarjı uzun süre dayanabilirken, hafızanız o kadar da fazla olmayabilir veya kameranızı daha büyük ve daha kaliteli yapabilirken, bluetooth özelliğini çıkarabilirsiniz. Konsept henüz çok yeni ancak çoktan büyük bir destekçi kitlesi yaratmış durumda. Konseptin aşağıdaki videosu 10 Eylül’de yayına alındı ve daha şimdiden 6.5 milyondan fazla izlenme oranına sahip. Projenin Thunderclap sayfasında (https://www.thunderclap.it/projects/2931-phonebloks) 250,000 destekçi hedefi çoktan tutturulmuş ve 300 bin destekçiyi geçmiş. Açıkçası benim de çok beğendiğim bu fikir, çevreye da oldukça duyarlı olacak. Umarım en kısa zamanda üretim aşamasına geçer.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>