Kraft Yunanistan’da Çikolata ve Aşkı Birleştirdi


 

OgilvyOne Worldwide tarafından Kraft’ın çikolata markası olan “Lacta” için Atina’da yaratılan “Love in Action” kampanyası büyük bir başarı yakaladı. Kampanyanın detayları, gelişmeleri ve etkileri şöyle;

  • “Love in Action” kampanyası kapsamında yayınlanan güzel reklamlarla insanlara kendi aşk hikayelerini anlatmaları istendi, ve bunun sonucunda bir hikayenin kısa film haline getirileceği duyuruldu. Sonuç; 1307 aşk hikayesi toplandı. Yunanistan gibi bir ülkede insanlardan aşk hikayelerini anlatmalarını istemek ve bu konuya yönelmek akıllıca tabi…
  • Kazanan hikaye belirlendikten sonra online poll’ler aracılığıyla halk casting’den tutun da karakterlerin ismine, ne giyeceklerine kadar herşeye karar verdi. Halk hikaye seçiminden sonra kampanyanın gidişatından dışlanmadı, aksine sonuna kadar kampanyaya bir şekilde dahil olarak kampanya ile olan bağını korudu. Bu da bence viraliteye en büyük katkı sağlayan unsur oldu. İnsanlar dış dünyada da birbirleriyle seçilen senaryo ve diğer unsurlar hakkında tartışmayı sürdürdü, ve böylelikle word-of-mouth oluştu.
  • 11500 kişi önprodüksiyon kararlarına oylarıyla katkıda bulundu.
  • Sosyal Medya sürekli aktif olarak kullanıldı. Kraft blogu ve Facebook hayran sayfası düzenli olarak güncellendi ve insanların gelişmeleri buradan takip etmesi sağlandı.
  • Online olarak yayınlanması planlanan film, Yunanistan’ın en büyük TV kanallarından biri olan Mega Channel tarafından 14 Şubat’ta Sevgililer Günü özel programının bir parçası olarak yayınlandı. Bu şekilde videonun ulaştığı kitle sadece kampanyadan haberdar olan insanlarla sınırlı olmaktan çıktı ve genel TV izleyicisine de ulaştı.
  • 27 dakika uzunluğundaki bu filmde sadece 5 sahnede “Lacta” markasının gösterilmesine karar verildi. Bizim de Marketoloji aracılığıyla hep söylediğimiz gibi markayı videolarda izleyicilerin gözüne sokmanın pek anlamı yok.
  • Film 335.000 kişi tarafından izlendi ve 12%’lik TV izlenme payına ulaştı. Online olarak da ilk haftalarda 150.000 kişi tarafından izlendi ve Facebook hayran sayfası 20.000’den fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Filmin müziği de büyük başarıya ulaştı.
  • Belki de en önemli nokta bu kampanyanın satışlara olan direk etkisi. İflasa sürüklenen Yunanistan’da satışlarını artırmayı başardı bu kampanya sayesinde Lacta. Alınan veriler kampanyanın ortalarına kadar geçerli, kampanyanın bitişiyle satışların daha da artacağına hiç süphem yok.

Sonuç olarak, sanırım bir kampanyanın böyle büyük bir başarıya ulaşması tarifi zor bir formülle mümkün olabiliyor. “Crowd Sourcing” diye tabir edilen, izleyicilerin isteklerine yer verilerek oluşturulan ürünlerin güzel bir örneği olması bu başarının en önemli unsuru bence. Her ne kadar, senaryo amatör olsa da ve filmin ilerleyişi yer yer garipleşse de (finalinde bir anda yağmur başlıyor tam iki sevgili buluşacakken – aşk tanrıları öyle istedi sanırım) insanların asıl istediği şey kendilerinden birşeyler görebilmek orada. Bu başarılı kampanya sayesinde Lacta bundan sonra Yunanistan’da aşkın çikolatası imajına sahip olacaktır. Kırmızı renk paketi de bu imajı rahatlıkla taşıyabilecek türden!

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>