Biz Kimiz? Ve Ünvanlar, Ünvanlarımız…


 

Reklam ajanslarına dışardan bakanların, sektörden olmayanların hatta bizzat kendi müşterilerimizin ajansta kim ne iş yapar anlamadığı, anlamak istemediği olabiliyor. Kafasından marka ismi uydurduğu düşünülen Reklam Yazarları, müşterinin her bulduğu örneği süper bir güçle uygulayabileceğine inanılan Art Direktörler, yaratıcı ekiple düşman oldukları varsayılan, kargo diye adlandırılan Müşteri Temsilcileri daha doğrusu müş-temler :)

Tabi ki durum bundan çok farklı. İçerden bir gözle bakalım gerçekte kim neler yapıyor?

Önce kendi mesleğim olan Reklam Yazarlığını tanıtalım. Reklam Yazarı, daha çok bilgisayar başında otururken önünde bir internet sayfası açık olarak görülen kişidir. Aslında göründüğü gibi internette sörf yapmıyor, fikir bulma öncesi araştırma, örnek tasarım bulma, rakipler neler yapmış gibi hazırlıklarla ilgileniyordur. Fikir öyle “aaa çok sevdim, hadi bu olsun” diye gelmiyor. Bunun strateji ve kültürel alt yapısı var.
Yazarın Kreatif Direktör’e sunduğu fikirlerde ikna edici olması da önemli çünkü genellikle – fikri sat banaaa- diye kendilerinin üstüne gelinir. Yani bizim işimiz kelimelerle oynarken, iyi, hedef kitleyi çekebilecek fikirler bulmaktır aslında, güzel yazı yazmak değil, şimdi sakince Yaşar Kemal’in Reklam Yazarı olduğunu düşünün… Sanırım beni anladınız :)

Bir takım olarak sürekli birlikte çalışan Art Direktör ve Reklam Yazarı, fikir bulma aşamasında senkronize hareket eder. Birbirlerinden haberdar olmalıdırlar ki hayal edilen tasarım ortaya çıkabilsin, uygulanabilir olsun. Bir basın ilanı için görsel düşünürken Art Direktör ve Reklam Yazarı birlikte konsepte uygun bir şeyler çıkarabilmeli.

Art Direktöre gelince Reklam Yazarı ile beraber o da fikir aşamasının baş kahramanlarındandır. Ona hadi bir marka maskotu yarat diye gelemezsiniz, bu iş ilüstratör diye adlandırdığımız kişilerin mesleği. Eğer böyle bir maskot yaratılacaksa, yaratıcı ekip nasıl bir şey istediğini anlatır, animasyon ve ilüstrasyonla ilgilenen kişiler bunu uygular. Story Board çizemez, Reklam Yazarı’nın yazdığı senaryo üzerinden nasıl çizilebileceğini tarif edebilir belki. Eğer yapabiliyorsa bu onun özel ilgi alanıdır, mesleğine dahil değildir. Genellikle kullandığı programlar; FreeHand, İndesign, Photoshop, Illustrator’dür. Illustrator kullanması ilüstrasyoncu olduğu anlamına asla gelmez! Pek çok Art Direktör Apple hastası kişiliklerdir, rahat-geniş tavırlarıyla dikkat çekerler. Gece geç çıkmaları, sabah erken gelmedikleri içindir.

Reklam Yazarı ve Art Direktör, fikir aşaması, hedef kitleyi tanıma, kendini düzgün ifade etme açılarından kültür konusunda yüksek bir yerlerde olmalıdır ve bu yabancı müzik dinlemek değildir.

Müşteri Temsilcileri genel inanışın aksine uyumlu biriyse Yaratıcı Ekiple arkadaş olabilir. Bu inanış temsilcilerin sürekli müşteriyle muhattap olmasından ve bize iş yaptırmak istemesinden gelir. Düzgün brief alamayıp, Yaratıcı Ekibi çıldırtanları da vardır tabi. Müşteri Temsilcisi öncelikle iyi brief alıp bize aktarabilmelidir. Müşterinin ne istediğini bilirsek ancak bunu karşılayan bir iş çıkarabiliriz ve saçma sapan revizyonlarla uğraşmak zorunda kalmayız. Bunların dışında onlar topuklu ayakkabı, biz spor ayakkabıyla işe geliyoruz diye anlaşamıyor değiliz.

Elbette bu saydığım mesleklerin stajyerlik, junior, senior, group head gibi aşamaları vardır. Art Direktör de Reklam Yazarı da Kreatif Direktörlüğe yükselebilir. Müşteri Temsilcileri Genel Müdür gibi pozisyonlarda ilerler, böylesi daha iyidir.

Sonuçta ordan eğleniyor gibi gözükebiliriz ama iş yapıyoruz. Sadece diğer mesleklerden farklı olarak biz işimize aşığız, severek yapıyoruz, işte bu yüzden eğleniyoruz da, evet. Başka hangi meslekte “buralara gelene kadar ajansın kapısında yattı” gibi hikayeler duyarsınız?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>