(TC)’yi Uğurlarken Marka İmajını Yok Eden Ziraat Bankası


 

1888 yılında, köylü ve çiftçilere destek olmak amacıyla kurulan Ziraat Bankası, yıllar ilerledikçe emekli bankası şeklinde anılmaya başladı. Bu banka halkın bankası olarak akıllarda yer etti, imajı hep bu yönde ilerledi, büyüdü.

Markalar zamana ayak uydurur, değişir, gelişir gerekirse yepyeni bir logoyla karşımıza çıkar. Ama politik değişimler, siyasi görüş içeren logolar, hükümet yanlısı hareketlerin tepkilere yol açması çok doğal. Bu marka imaj değişimi değil, siyasi duruş değişimi, üstelik eskisiyle taban tabana zıt! Evet, Ziraat Bankası’nın her yerden sanki devrim yapıyor gibi TC ibaresini yok saymasından bahsediyorum. Hem de Sağlık Bakanlığı’ndan TC’nin kaldırılması, Türk mü, Türkiyeli mi tartışmaları tüm heyecanıyla devam ederken.

Burdan anlıyoruz bu basit bir kurumsal kimlik yenilenmesi kesinlikle değil. Bu Ziraat Bankası’nın geçmişini neredeyse inkar etmesi demek. Eğer bir kurum tarihçesini sahiplenmiyorsa geleceği karanlıkta kalabilir, 1888 değil de 2013’te kurulmuş gibi bir izlenim yaratır. Apple’dan Disney’e tarihçelerini detaylı, hatalarıyla açıkça ifade eden efsane markalara bakarsanız geçmişin kurumun gününe ve geleceğine nasıl etki ettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Şimdi maaş çekmek için kuyruk bekleyen emeklileri, Ziraat Bankası ile ilişkilerini kesmek için birbiriyle yarıştığını görüyoruz. Çünkü bu bankanın müşterileri, genel çerçevede “Cumhuriyet Çocukları” kısaca TC’nin kaldırılmasını kabul edemeyecek, yediremeyecek bir kitle.

Bu noktada Ziraat müşterilerini kaybediyor, ancak belki tam da bunu istiyorlar! Hükümet bankası imajıyla yandaş olarak tanımlanan bol paralı kitle müşterisi olsun arzusu kuvvetle muhtemel ilk hedef. Açıkça bu hareket devletle birlikte düşünülmüş gibi gözüküyor.

Yılların (TC)’siyle köklerine veda eden Ziraat Bankası’nın eski ve yeni reklam filmleri durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Eski Ziraat Türk, yeni Ziraat Türkiyeli…

http://www.youtube.com/watch?v=aL9iAczJ15U

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>