Webde Niş Oluşumlar #3: Goodreads


 

“İnternette geçirdiğimiz sürenin önemli bir kısmını facebook ve twitter tüketmekte, bazıları için Linkedin, bazıları için Flickr gibi siteler bunlara eklenmekte. Ancak bu postlar dizisinde herşeyi bir arada bulma iddiasında olmayan, keyif aldıkları konuda keyif veren, odaklanmış, amacı belli, niş ve kaliteli site/ aplikasyon/ oluşumlara yer vermeyi hedefliyoruz.” demiştik. Bu sosyal websiteleri içinde üçüncü sırada Goodreads’e yer verebiliriz.

Birçok kitap okuyucusunun aşina olacağı bu site, bu hafta içinde Amazon tarafından satın alınmasıyla beraber iyice konuşulur oldu. Hedef, Kindle ve Goodreads içeriğini harmanlamak ve sosyal bir kitap okuma deneyimi geliştirmek gibi heyecan verici. Zaten goodreads satın alınmadan önce de “Making reading social!” ve “It’s what your friends are reading!” sloganlarıyla hedefinin sosyal paylaşılan okuma deneyimi olduğunu belli etmişti.

Temel olarak goodreads, sanal kitaplığınızı oluşturabileceğiniz, arkadaşlar ekleyebileceğiniz, mesajlaşabileceğiniz, kitaplığınıza uygun yeni kitap tavsiyeleri alabileceğiniz, sanal kitap topluluklarına üye olup tartışmalara katıllabileceğiniz, anketleri cevaplayabileceğiniz ve kendinize yıllık okuma kotaları koyarak kitap okuma alışkanlığınızı düzene koyabileceğiniz bir çevrimiçi platform. En güçlü tarafı ise neredeyse her kitabı içeren zengin içeriği, her kitabın her basımını sayfa sayıları ve kapak resimlerine kadar arşivlemesi, bedava ebook arşivi ve apple store gibi çeşitli platformlarda çok kullanışlı app ler çıkararak sorunsuz bir kullanma deneyimi sunması.

Eski müdavimlerden biri olarak Amazon satınalmasının ve Kindle entegrasyonunun siteye nasıl yansıyacağı biraz endişe yaratmakla beraber, platformun temel elemanlarının değişmeyeceğine hatta daha da kullanıcı dostu bir yapıya doğru gideceğine inanıyorum. Ne kadar çok insan kullanırsa, tartışmaların kalitesi ve forumların verimliliği de o kadar artacağı gibi, sosyal medyada hava atmak için kullanılacak olsa bile kitap okumak iyi bir şeydir!

Not: Önceki oluşumlar olarak değindiğimiz Foodspotting ve Fashiolista …

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>