Bilinmeyen Numaralar Sektörü ve Jingle Kullanımının Önemi


 

Son günlerde bilinmeyen numaraları öğrenebileceğimiz kısa numaraların reklamları yoğun olarak yapılıyor. Eminim birisine denk gelmiştirsiniz. Sanki hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıymış gibi 118’in türevleri halinde şu anda insanların aklına girmeye çalışıyorlar.

Benim en çok denk geldiğim reklamlar, 11880 ile 11818. Şimdi bu sistemden biraz bahsedelim. 118 bilinmeyen numaralar servisi Türk Telekom tarafından yıllarca verilen monopol bir hizmetti. Ancak geçtiğimiz aylarda bu hizmet rekabete açıldı ve serbest piyasa oluşturuldu. 11880, BN Telekomünikasyon şirketi tarafından kullanılırken, 11818 Telekom tarafından kullanılıyor (başka numara ve şirketler de var tabi).

Burada rekabet kıyasıya yaşanırken ben farklı bir noktaya değineyim. İki reklamda da firmalar, jingle (reklamın müziği, ritmi, şarkısı vs.) kullanımını ön plana çıkarmış, ki başarılı olduklarını söyleyebilirim. Özellikle Balık Ayhan’ın seslendirdiği 118-18 reklamının jingle ı fazlasıyla akılda kalıcı.

Jingle ların önemi ne kadar anlaşıldı veya incelendi bilmiyorum ancak ciddi bir etkisi olduğu kesin. Çok ünlü olan jingleların yanı sıra dönemlik aklımızda kalan ve dinlediğimizde hangi markaya ait olduğunu hemen anlayabildiğimiz jinglelar da yayınlandı. Arçelik’in, Garanti Bankası’nın, Turkcell’in jinglelarını, melodilerini, söz olmasına gerek kalmadan dinlediğinizde aklınıza hemen marka gelir (Bu markaların Alametifarika ile çalıştığını düşünürsek, ajansın bu konudaki becerisini takdir etmeliyiz).

Kıssadan hisse, bu kadar ilginç ve anlayamadığım derecede rekabetin yaşandığı bir alanda jingle kullanımı başarıya ulaşmış görünüyor. Bilinirlik kesinlikle yaratıldı ama kullanım oranı tahmin edilen düzeye ulaşacak mı, bekleyip göreceğiz.

Benzer Yazılar

2 Responses to Bilinmeyen Numaralar Sektörü ve Jingle Kullanımının Önemi
  1. Engin Bali

    fiyatlar için de bir düzenleme veya en azından bildirim yapmalılar bence, ço kpahalı olarak algılıyorum ben bu hizmeti

  2. Berna Akın

    Yazıyı 15-20 dk kadar önce okudum, ve Jingle müziğini metnimin icinden atamıyorum, takılmış plak gibi dönüp duruyo, pfff… Ama servisi kullanmaya pek niyetim yok ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>