Candy Crush Saga’ya Canımız Feda!


 

Yıllardır görmediğiniz ilkokul arkadaşınız, anneniz, Ayşe Teyzeniz hatta öğretmeniniz size bir can veriyor, sizden bir can istiyor. Facebook’un Candy Crush Saga oyunu bizi sıkı bir bağ ile birbirimize bağlıyor. Bakalım şahsi gözlemlerime göre bu oyunun bu denli başarılı olma sebebi ne?

Öncelikle oyundan biraz bahsedelim. Bölüm bölüm ilerlenen Candy Crush, ilk başladığınızda size 5 can veriyor. Levelı geçemezseniz canlarınız bitiyor ve tekrar bir can almanız için yarım saat beklemeniz gerekiyor. Her yarım saatte bir can alıyorsunuz. Ancak sınırınız 5, fazlasını alamıyorsunuz. Tam bu noktada devreye arkadaşlarınız giriyor, bu oyunu oynayan kişilerden can isteyebiliyorsunuz. Eğer can sayınız doluysa ve verilen cana onaya verirseniz arkadaşınızın verdiği can boşa gidiyor. Bölümleri geçmek için ise 3 arkadaşınızın size bilet vermesi gerekiyor. Siz istediğiniz kadar kişiden bilet talep edebilirsiniz ancak 3 bilet gönderildiğinde bölümü geçiyorsunuz ve diğer biletler boşa gidiyor.

Candy Crush’ı diğer oyunlardan farklı kılan bu etkileşim. Levellar gittikçe zorlaşıyor, görevleri tamamlamak zorundasınız, arkadaşınız size ekstra hamle yolluyor, can veriyor, can istiyor derken, şeker dünyasında duygu dolu anlar yaşıyoruz :) Bu arada bir güzellik daha akıllı telefonunuz ve bilgisayarınızda oyun senkronize ediliyor. İkisinde ayrı ayrı 5 canınız var ama levelı geçtiğinizde iki tarafta da ilerliyorsunuz.

Artık görüşmediğiniz, alakanız olmayan insanlara bile minnet duymanızı sağlayan Candy Crush, bildiğimiz saadet zinciri. Arkadaşlarınız olmadan bu oyunda bir hiçsiniz. Oyunun amacı, stratejisi de bu olmalı. Canlarınız sınırlı ve saatli ki can isteyin, onlar sizden istediğinde anlayışla hemen yollayın. Diğer oyun istekleri sizi sinirden çıldırtabilir ama burda durum farklı herkes kardeş, hoşgörülü.

Yalnız herkes belli bir leveldan sonra sıkılıyor, sinirleniyor ve oyuna bir süre ara veriyor. Özellikle geçilmesi çok zor belli levellar var, 10 gün aynı levelda mahsur kaldıktan sonra bir gün ansızın bitiriveriyorsunuz. Tabi bu da bir taktik. Bitmez dediğiniz şey bir anda bitiyor, Candy Crush size bir güzellik yapıyor ki oyuna devam edin, sıkılıp kaçmayın. Genellikle bu zor levelların sonrasında bir-iki level çok kolay oluyor ve kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Oyunu bitiren biriyle henüz tanışmadım mesela, artık çok zor noktalarda terk ediliyor işimiz gücümüz var sonuçta.

Candy Crush’ın sosyal paylaşım alanlarında da konuşulma oranı yüksek. Bu oyunla ilgili tweetler bile atılıyor. O derece bir çılgınlık, şimdi biraz gözden düşse de pazarlama strateji konusunda büyük başarı, Facebook’un amacına güzel hizmet ediyor. Tabi bir de Candy Crush çok sevimli, şeker bu canınız çekiyor ;)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>