Pepsi Yaşatır Seni


 

Pepsi‘nin “Generation Next” (Yeni Nesil) sloganını cok severdim. Yeni nesle hitap eden bu söylemi ile gençleri hedef alan Pepsi, birden karşıma “Pepsi Yaşatır Seni” ve Seda Sayan ile çıkınca önce çok şaşırdım ve bir anlam veremedim. Şimdiye kadar duruşunu, reklamlarını ve imajını çok sevdiğim marka, birden bambaşka bir şekle bürünüverdi gözümde.

Bu değişikliğin ardındaki nedenleri, Boğaziçi Üniversitesi‘nde katıldığım Market Code Pazarlama ve Satış Seminerleri‘nde anladım (Pepsi Yaşatır Seni kampanyasının yaratıcısı olan reklam ajansı Rabarba‘dan Fırat Ertem konuşmacılar arasındaydı). Pepsi’nin amacı, 2009’da pazar payını arttırmaktı. Ancak kriz yılı olması sebebiyle satışlar daha çok ev tüketimine yönelmişti. Bu nedenle gençler ve tekli tüketiciler yerine, Pepsi ev kadınlarını hedef aldı. Çünkü evin alışverişini gerçekleştiren ve büyük ambalaj boylarını satın alacak olanlar ev kadınlarıydı. Ancak kampanyada kontör ve büyük para ödülleri vermek, ilgi çekmeye yetmezdi. İşte bu noktada Türkiye’nin sözüne en güvenilen ünlüsü olan Seda Sayan (KMG’nin yaptığı ‘Celebrity Güven Endeksi’ araştırmasına göre), kampanya yüzü olarak karşımıza çıktı. Sabah programlarının sultanı Seda Sayan, kısa mesajla şifre yollamakta zorlanan ve bu tür kampanyalara katılmaya pek hevesli olmayan ev kadınlarını motive etmek ve viral etki yaratmak için biçilmiş kaftandı.

Mobil pazarlamanın SMS, IVR, wap banner, mobil oyun ve TonlaKazan gibi farklı uygulamalarından yararlanıldı. Rabarba’nın yayınladığı kampanyaya katılım sayısılarına bakacak olurak, günlük ortalama 225 bin ve toplam 16,2 milyon şifre gönderildi ve 3,3 milyon farklı kişi kampanyaya katılmış oldu. Ayrıca, Pepsi 2,5 litrelik ambalajın pazar payı %17 arttı.

Bütün bunlara ilaveten, Rabarba, Mobil Pazarlama Derneği (MMA – Mobile Marketing Association) tarafından 2009’da iki büyük ödül kazandı:
1) En yaratıcı mobil pazarlama kampanyası
2) Mobil kanalları en iyi kullanan reklam kampanyası

Bu kampanya ile ilgili bir noktaya daha değinmek istiyorum. Bir markanın sadece mobil pazarlama uygulamaları kullanması, o markaya ya da mobil pazarlamaya başarı getirmez. Bunun yerine mobil pazarlama, genel pazarlama uygulamalarının bir parçası olmalı. Bu açıdan Pepsi’yi çok başarılı buluyorum. Bir yandan hedef kitlesini mobil mecranın farklı uygulamaları ile her taraftan kuşatırken, diğer yandan kampanyayı duyurmak için televizyona reklamı veriyor ve kitlesel pazarlama araçlarından faydalanıyor.

Benzer Yazılar

7 Responses to Pepsi Yaşatır Seni
 1. Mert Canlı

  çok güzel bir yazı olmuş Berna. ellerine sağlık. eminim Pepsi'deki bu değişimi merak eden (ben dahil olmak üzere) birçok insan vardı, hepimizi aydınlattın :)

 2. Berna Akın

  Nedenlerini öğrenmeden önce şiddetle eleştirdiğim olay, sebeplerini anlayınca çok mantıklı geliyor gerçekten.

 3. Hasan YILDIZ

  iyi güzel 2009 yılı için hedeflerini doğru tutturmuşlar yalnız pepsi gibi global bir marka için uzun vadede büyük bir imaj kaybı olduğu ve mutlaka daha büyük zararlarla sonuçlanacağını düşünüyorum. hedeflediği kitle sonuçta çocuklarına fazla kola içme zararlı bak mideni deler diyen insanlar topluluğu. yani marka bağımlılığı oluşturman imkansız. bence pepsi, coca colayla hiçbir şekilde uzun soluklu olarak yarışamayacağını kanıtlamış, sadece günü kurtarmıştır.

 4. Engin Bali

  Seminerde kampanyanın başarısı yani ulaştığı insan sayısı ve satışlara direk yansıması bakımından Rabarba çok olumlu konuştu. Ama konu Seda Sayan'a geldiğinde hala içlerine sindiremedikleri çok şeyin olduğu belliydi. Hasan çok katılıyorum söylediklerine, ama bir nokta var, yemekle birlikte bir hanede herhangi bir kola içilecekse Pepsi bu kampanya ile o tercihin kendi markası yönünde kullanılmasını sağladı. Bunda kötü birşey yok, ayrıca aynı kampanyanın (2 kapak toplayarak 1 günlük 250 kontör kazanma) Coca-Cola tarafından Acun ile yapılması kampanyanın Coca-Cola'ya nasıl bir darbe vurduğunu da gösterdi. Pepsi pek de birşey kaybetmedi sonuç olarak bana kalırsa…

 5. Berna Akın

  Ben Pepsi'nin "Yaşatır Seni" ile bir müddet daha devam edeceğine inanıyorum. Zira http://www.pepsi.com.tr 'ye girince http://www.pepsiyasatirseni.com 'a yönelendiriliyorsunuz. Bu da Türkiye'de Pepsi bu imajını bir müddet daha koruyacak izleni veriyor bana. Gerçi sitede Seda Sayan'ın görseli yok, ama marka "Next Generation"dan tamamen uzaklaşmış durumda.

 6. Mumin

  Mobil mecraları kullanma konusunda takdir etmek gerekiyor. Tonla kazan servisi yeni hizmete girdiğinde yakından takip ediyordum. Benzer başka bir yapılanma planıyla ilgilenirken tonla kazan çıkmış, herkesi şok etmişti. Hangi alanlarda kullanılacak diye düşünürken Pepsi kampanyasında yaptıkları uygulamayı görünce sistemi çok beğendim. 10 kontör al, bir gün boyunca reklam yap. Zaten her şekilde veriyorduk o kontörleri diyen tüm firmalar bu uygulamayı kabul edecek elbette. Kazan – kazan kuralı ile mikro reklamcılık yaptırmak çok iyi fikir.

 7. Trackback: lainat
  ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/03/20/pepsi-yasati... justthousands.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>