Kanye West Konseriyle Mobil Abone Segmentasyonu


 

cup sale online

Mobil, değişiyor. Obama ailesinin 2009’daki görüntüsü ve 2013’deki görüntüsü arasındaki tek fark artan akıllı telefon penetrasyonu.

iPhone’un pazarı değiştirme vaadiyle 29 Haziran 2007’deki lansmanından bu yana Amerika’da akıllı telefon penetrasyonu %60’ın üzerine tırmandı. Avrupa ülkelerinde de %50 civarında seyreden bir penetrasyondan söz etmek mümkün. Asya, Afrika ve gelişen ülkelerde penetrasyon %20’nin altında. Globaldeki %27’lik penetrasyon tahmini, Türkiye özelinde %10 – %15 skalasında seyrediyor.

Satış tahminleri, pazar payları, penetrasyon ölçümlemeleri… Değişen mobili, değiştiği anda anlamak adına yerelde ve globalde yoğun bir çalışma var. Mobil abone davranışlarını anlamak adına da araştırma ve tahminlemeler dört nala… ComScore ve benzerlerinin yayınları ve medyaya yansıyanlar bir yana; akıllı telefon üreticileri ve telekomünikasyon şirketlerinin detaylı analizleri yeni mobil abone davranışlarını hızla anlamlandırmaya ve segmente etmeye çalışıyor.Canon 70-200mm Lens Thermos Coffee Mug

Okyanustayız: Sayısız kaynak, araştırma ve yazının ortasında, akıllı telefonlarla farklılaşan mobil abone davranışlarını ve mobil abonelerin hayat tarzlarını eşlemeye çalışıyoruz. Akıllı telefon sahipleri hangi dizileri daha çok tercih eder, modaya bütçelerinden ne kadar ayırır, ayda ortalama kaç uygulama indirir… Veri dipsiz olunca, müstakbel sonuçlar uçsuz bucaksız.

Peki, gözümüzün önündekini kaçırıyor olabilir miyiz?

Hemen aşağıda izleyebileceğiniz video, Amerika’nın rap fenomeni Kanye West‘in 2011 yılında Amerika’da gerçekleştirdiği bir konserin canlı performans videosu. Henüz Obama’nın 2009 ve 2013 görüntüsü arasındaki fark belirginleşmemişken, Amerika’da akıllı cihaz penetrasyonu %60’ın çok altındayken.

Türün ve Kanye West’in meraklıları için keyifli bir video. Direkt konuya girelim diyorsanız, 01:26’dan itibaren sahneyi devralan akıllı telefonlara buyurun. (Yine 1:46 ve 1:55’teki çekimler de fikir verecektir.)

Kanye West, Amerika’da benim ”plaza rap” demeyi sevdiğim bir iletişim yapıyor: Üniversite mezunu, eğitimli, teknolojiyle yakından ilgili, hızlı adapte olan beyaz yakalı / varlıklı beyazlara konuşuyor. Kanye West içeriğinde güç, para, rekabet, arabalar, kadınlar, jet-set hayatı önemli bir yer kaplıyor.

Kanye West’i ön sıralardan takip edebilmek için binlerce doları gözden çıkarabilen kalabalığın neredeyse tamamının 2011 yılında akıllı telefon sahibi olması muhtemelen tesadüf değil. Canlı performansı akıllı telefonlarıyla kaydetmeleri ve yakın çevreleriyle paylaşmaları / YouTube benzeri kanallara yüklemeleri henüz 2011 yılında Facebook ve Twitter’ı mobil faydalarıyla kullandıklarını tahmin etmeyi kolaylaştırıyor: 3G / 4G’ye hakim, hava niyetine data tüketen bir kalabalıktan söz ediyor olma ihtimalimiz yüksek.

Gözümüzün önündekini kaçırıyoruz.

2011 yılında, mobildeki değişime hangi segmentin daha hızlı adapte olduğunu görmek için Kanye West konseri canlı kaydından fazlasına gerek yok. Sözkonusu içerik olunca, mobil davranışlar ve hayat tarzı kolayca örtüşüyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>