Yemeksepeti.com ve Nevzat Aydın


 

Müşteri ilişkileri denince aklına gelen ilk Türk şirketi hangisi diye sorsalar sanırım bir çırpıda Yemeksepeti.com cevabını veririm.

CNBC-e Business’ın Mart sayısında en başarılı 12 genç girişimci listelenmiş. Liste, Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın ile başlıyor. Biraz şirketin kuruluş hikayesinden bahsedilmiş ve yazının sonlarında Nevzat Aydın’ın 2010 planları paylaşılmış. Yemeksepeti bu yılın sonuna kadar yurtdışına açılmayı planlıyor ve birkaç ülkede yayına girecek. Ayrıca Türkiye’deki il sayısını da 25’e çıkarmayı planlıyorlar. Bu genişleme stratejilerinin yanında Kampüs projesi de hayata geçirilecekmiş. Proje kapsamında üniversite öğrencilerine daha uygun fiyatlarda yemekler sunulacakmış.

Yemeksepeti’nin ticari başarısının arkasında iki temel faktörün rol oynadığını düşünüyorum. Birincisi operasyonlarının mükemmel işleyişi, ikincisi müşteri ilişkileri. Her ikisini de hakkıyla yapıyor Yemeksepeti ekibi. Nevzat Aydın, insanların kullandıktan sonra çevrelerine tavsiye edecekleri bir site olmaya çalıştık diyor. Bu da word of mouth (ağızdan ağıza) pazarlamanın en güzel örneklerinden birisi demek oluyor. Yemeksepeti’nin reklam yaptığını görmedim (belki yapmıştır ama ben denk gelmedim). Yüksek hizmet kalitesi Yemeksepeti’nin kullanıcıların çevrelerinde de hızla yayılmasını sağladı. Asla ödün vermedikleri müşteri memnuniyeti ise kurdukları bu sağlam yapıyı sarsılmaz bir e-ticaret devine dönüştürdü. Türkiye’deki sözüm ona “kurumsal” şirketlerin Yemeksepeti’nden öğrenecekleri çok şey var.

Not: Yıllardır dilime doladığım kötü tasarımlarını geçtiğimiz aylarda yenilemelerini ve çok daha göze hitap eden bir hale getirmelerini de memnuniyetle karşıladığımı söylemeliyim.

Benzer Yazılar

One Response to Yemeksepeti.com ve Nevzat Aydın
  1. Berna Akın

    Gecen sene Ekim ayında katıldığım bir Etohum Toplantısı'dan konusmacilardan biri de yemeksepeti.com'un ortaklarından Melih Odemis'ti, yemeksepeti'nin bugünlere nasıl geldigini anlatırken, hiç reklam yapmadıklarından bahsetmişti, memnun olan kullanıcıların cevrelerine tavsiye etmeleri sayesinde sitenin kullanımı artmiş.

    Kullanıcıyı on planda tutmalarını ve prensipli çalısmalarını ben de çok beğeniyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>