Heineken’den Benzersiz Viral Kampanya


 

Öncelikle sosyal medyanın güzelliğine vurgu yaparak yazıya başlamak istiyorum. Friendfeed, Twitter ve Facebook gibi platformlarda paylaşılan içeriğin öneminin hayatımızı ne kadar değiştirdiğinin farkında mıyız bilmiyorum. Bu inanılmaz güç, her gün istediğimiz alanlarda, istediğimiz konseptte bilgiye ulaşmamızı sağlıyor.

Heineken’in bu viral kampanyasından Heni Hazbay’ın Friendfeed’deki feedi sayesinde haberdar oldum.

Heineken, erkeklerin büyük kısmının bildiği gibi Şampiyonlar Ligi resmi sponsorlarından birisi. Şampiyonlar Ligi ile ilgili İtalya’da yaptıkları viral kampanya ise bu yazının konusu.

Bilindiği gibi erkekler ile kadınlar arasındaki en büyük sorun(!)lardan birisi futbol. Erkek tarafı arkadaşlarıyla maç izlemek ister, kadın tarafı kendisiyle ilgilenilmesini (o kısacık 90 dakika da bile :).

Heineken Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid – Milan maçının oynanacağı gece için bir organizasyon düzenler. Organizasyon bir klasik müzik konseridir. Konser davetiyelerini 100 kıza, profesörlere ve medya yöneticilerine gönderir. Kızlar, erkek arkadaşlarını, profesörler öğrencilerini, medya yöneticileri muhabirlerini bu organizasyona gitmeleri yönünde zorlarlar. Kurbanlarımız organizasyona gider. Sonrası? Aşağıdaki videoda.

Edit: Markalardaki Önlenemez Viral Merakı başlıklı yazımda sürekli aynı şeylerin tekrarlanmasından dem vurmuştum. Heineken’in bu kampanyası sanırım “farklı” olmaya güzel bir örnek.

Edit2: Video, Vimeo.com’dan silindiği için Youtube linki ile yeniledim.

Benzer Yazılar

7 Responses to Heineken’den Benzersiz Viral Kampanya
 1. Heni Hazbay

  Eline sağlık Mert :)

 2. Mert Canlı

  Teşekkürler Heni :) Senin de eline (ve de feedine) sağlık :)

 3. seda akkurt

  Gerçekten hayran oldum. Heinken'in aklına, senin eline sağlık Mert'çim :)

 4. Engin Bali

  budur…

 5. Berna Akın

  Cok yaratıcı ve ses getiren bir organizasyon. Paylaştığın için teşekkürler…

 6. SERKAN UNAL

  ağzım açık kaldı desem yeridir :)
  sağol mert paylaşım için :)

 7. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/03/12/heinekenden-... pinterest.com/pin/235594624227117748

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>