Gerilla Pazarlama: Muz Sesleri ve Kitap Pazarlamasına Kısa Bir Bakış


 

İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde Bir Fakültenin Önündeki Yol

Asmalı Mescit’te Bir Cafe

Bir süredir duvarlarda gördüğüm Muz Sesleri yazısına sonunda kitabı bir kitapçıda gördüğümde mana verebildim. Logosu (kitabın ismi değil, logosu), ATM’lerin yanında, İTÜ’de yerlerde, Asmalı mescit’de barların duvarlarında sprey ile yazılmış olan kitap, Ece Temelkuran’a ait. Kitabın bir de Muz Sesleri adresli sitesi var ve sitede karakterlerin birer cümleleriyle, tanıtımları yapılmış. Gerilla Pazarlama açısından oldukça güzel bir örnek olmasına rağmen, daha önce Seda’nın Kağıttan Pazarlama yazısında üzerinde durduğu görüşe katılmamak elde değil. Bir edebiyat eserinin bu kadar ticarileştirilmesinin doğru olduğuna inanmıyorum. Her ne kadar emeklerinin karşılığını buna rağmen alamayan yazarlar olsa da, daha çok içeriğiyle değer kazanan bir sanatın gittikçe içerikten çok satış rakamlarına oynaması, kitabı okurken yazarın samimiyetinden şüphe etmeme sebep oluyor. Bu belki de, kitabın ticari bir kaygı sebebiyle değil, duygusal tatmin amaçlı yazıldığına inanmak istememden kaynaklanıyor.

Peki, biz ülkemizdeki kitap pazarlama yöntemlerini eleştirirken, kitaplar dünyada nasıl pazarlanıyor?

Blogların ve sosyal medyanın en etkili WOM (Word of Mouth) olduğunu yazarlar ve yayıncılarda fark etmiş durumda. Kendi bloglarını, Twitter ve Facebook’u aktif olan kullanan yazarlar, aynı zamanda başka bloglarda kendi yazılarının çıkması için blog yazarlarına kitaplarını ücretsiz olarak dağıtıyor. Hatta bunu iş modeli haline getirmiş olan Book Sneeze gibi siteler de mevcut. Bir blog yazarıysanız, bu siteye üye olup kitap istiyorsunuz. Daha sonra ücretsiz olarak aldığınız kitabın 200 kelimeyi aşan yorumunu blogunuzda yayınlayıp, linki Blog Sneeze’e bildirerek yeni bir kitap isteyebiliyorsunuz. Bu şekilde siz kitaplarınızı ücretsiz elde etmiş oluyorsunuz, yazarlar da kitaplarını daha fazla blogda tanıtabiliyor.

Book Marketing Buzz sitesinde başarılı olan yazarlar ile hangi pazarlama kanallarını ne kadar kullandıkları, neler yaptıkları ile ilgili röportajlar yapılarak, yazarlara kitaplarını nasıl pazarlayacaklarına dair yol gösteriyor. Sadece kitap pazarlama konusunda danışman olarak çalışan Sensitive Solutions gibi firmalar ve John Kremer gibi danışmanlar da var.

Kitap konusunda biraz duygusal olduğumdan olsa gerek, benim içime sinmese de, pazarlama tekniklerini aktif kullanarak bizi çevreleyen kitapların satış açısından başarılı olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Kitaplar bu kadar gözümüze sokulunca benim ilgimi çekmekten çok itiyor, o ayrı mesele.

Benzer Yazılar

9 Responses to Gerilla Pazarlama: Muz Sesleri ve Kitap Pazarlamasına Kısa Bir Bakış
 1. Engin Bali

  bu sabah kız arkadaşım kitap pazarlama hkkında 3link yolladı bana, marketolojiyi açtığımda aynı konuyla karşılaşınca baya şaşırdım aslında=)) böyle bir sektör oluşuyor farkettirmeden, başarısı inkar edilemez, işin ucunda para var, e o zaman neden olmasın… ben pazarlama ile para için ilgilenmiyorum o ayrı=)

  yine çok güzel bir yazı helin, çok çalışma daha sık yaz!

 2. seda akkurt

  Ece Temelkuran'a hiç olmamış bu tarz sanki, okurlarıyla bağı çok kuvvetli zaten.

  Bu arada stratejiler gerçekten çok iyi, yine de iyi kitap kendini sadece rafta durarak sattırmalı diyorum ;) yakında Dostoyovski'yi billboard larda göreceğiz yoksa:)) Eline sağlık Helin'cim…

 3. Anonymous

  Yukarıdaki örnek nöropazarlamaya bir örnek. Pazarlamada yeni bir akım. Bu konuyla ilgili size Martin Lindsrom ün 'buy-ology' kitabını öneririm. Konuyu örnekler vererek detaylı bir şekilde açıklamıştır.

 4. Arzu Celtekoglu

  Bu, sizin, blogunuzu daha cok insana ulastirma isteginizden hic farkli bir sey degil aslinda, öyle degil mi? Insanin dogasinda urettigi seyi paylasma istegi var. O yuzden ister bir kitabin pazarlanmasi olsun, ister bir blogun fan sayisini artirmak icin yazarlarinin cevreleriyle bunu paylasmasi olsun, hep ayni kökten besleniyor, ürettigini, dolayisiyla var oldugunu daha cok insana duyurmak…

 5. Mert Canlı

  @Arzu açıkçası buradaki durum biraz daha farklı bence. Blog konsepti, bilgi ve fikir paylaşımıdır. Blog, dergilerin internet mecrasındaki yansıması olarak düşünülebilir. Helin burada özellikle kitapların farklılığına değinmiş. Herkese göre değişir tabi. Sonuçta kitap ile dergi herkes için farklı olmayabilir. Yazılı bir mecra olarak görülüp, her ikisinin de pazarlanması doğal karşılanabilir. Ancak kitapların insanlarla daha fazla bağ kurduğu ve insanların kitaplara karşı daha duygusal olduğu da bir gerçek. İşte bu noktada, dergi gibi insanların için sadece birşeyler öğrenmek ve okumak için başvurduğu yazılı mecranın (ve internetteki yansıması olan blogların) aksine, duygusal bir bağ kurdukları kitapların pazarlanması yadırganabiliyor.

 6. Onur ÇETİNKAYA

  Nacizhane fikrim odurki bu reklamın yöntemi dahi yazarın hayata bakış açısına uygun. Ece Temelkuran okumuş olanlar bilirlerki kendisi anti-militarist düşüncenin savunucularından. Böyle bir yazarın kitap tanıtımı da, ATM yanlarında veya üniversitelerde sprey boya yardımıyla olabilirdi. Ben edebiyatı metalaştırmaktan ziyade olaya böyle bakmayı yeğliyorum.

 7. Arzu Celtekoglu

  @Mert, bence yazmak yazmaktır.. blog konsepti, bilgi ve fikir paylasimi disinda da gayet kullaniliyor, ben kucuk hikayeler yaziyorum mesela, ne bilgi, ne fikir paylasimi… bir kitaptan tek farki yazdiklarimi okuyanlar basılı olarak onlerinde gormuyorlar, gun gun okuyorlar o hikaye kitabini.. :)
  Bence artik gunumuz insaninin beklemeye sabri yok, butun mesele bu. insanlarin onu kesfetmesi icin beklemektense, yazar onlara kestirmeden ulasiyor..
  Ve tek bir evren yok, o kadar cok mikroevren var ki artik, herkes kendi mikroevreninde ”unlu” olabiliyor..

 8. Trackback: pillow-pets.org
  ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/03/09/gerilla-paza... pillow-pets.org
 9. Suilasaunse

  A lot of people need some added heel assistance in their shoes and adequately locate this together with the use of heel cups for men . These are inserts for the shoes that give this added support. Heel cups are typically employed by people who are on their feet to get a wonderful quantity of time each day as they offer cushioning and aid in distributing the pressure evenly over the surface from the heel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>