Markalardaki Önlenemez Viral Merakı


 

Geçen sene Fulya ile Mert hikayesini kullanarak Gittigidiyor viral bir kampanya yürütmüştü. Konsept olarak başarılı ancak içerik olarak sorguladığım bir kampanyaydı. Gittigidiyor açısından (en azından onların söylediği şekliyle) başarılı oldu diyebiliriz. Amaçları marka bilinirliği yaratırken siteye trafik çekmekti ve bunu da başardılar.

Gittigidiyor’dan önce Emre Yazıyor viraliyle Cornetto da hedef kitlesine ulaşmaya çalışmıştı. Birçok yerde gördüğüm site adresiyle (açık havada hiç ummadığım yerlerde spreyle yazılmış adresten tutun,adsense reklamlarına kadar) ben de haberdar olup, bakmıştım. İlginç gelmişti ve incelemiştim biraz, ve herşeyden önemlisi “inanmıştım”.

Şimdilerde OzgeBenimleKahveIc.com ile bir kahve markası (kahve zinciri olduğu söyleniyor) viral kampanya başlattı. Artık gözümüz açıldı tabi, eskisi gibi inanmıyoruz. İlk akla gelen hemen viral oluyor. Peki buram buram viral kokan bu kampanyanın amacı nedir? Viral olduğunu anlamayan kişileri heyecanlandırmak, sitede hoşlandığı kıza seslenen gence destek olmasını sağlamak, her gün siteye girip bir gelişme var mı diye kontrol ettirmek. Sonra? Sonrası belli, çiftimiz mutlu sonla kahve zincirinin bir şubesine gidip (tabi şube adı sitede gözümüze sokulacak şekilde kullanılıp) birer kahve içecek.

Amores Perros filmini izlediğimde Alejandro González Iñárritu’nun kurgusuna hayran kalmıştım. Ancak benzer kurguyla çekilmiş Babel filmi o kadar da etkilemedi beni. Kıssadan hisse ilk viral kampanya başarılıydı, ikincisine de bir yere kadar ilgi gösterdik ama artık tadı kaçtı. Çok da zorlamaya gerek yok aslında, Schweppes’in Signs videosu, Tostitos’un And Then There Was Salsa videosu yeterince ipucu veriyor.

Benzer Yazılar

One Response to Markalardaki Önlenemez Viral Merakı
  1. Trackback: free music maker
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/03/08/markalardaki-onlenemez-v... en.netlog.com/matejdotson/blog/blogid=8982369

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>