Fab.com: Tarz, Sosyal Ticaret & Şeffaflık


 

Fab.com denince aklıma ilk olarak bu üç kavram geliyor: tarz ürünler, sosyal ticareti en iyi uygulayan sitelerden birisi ve özellikle CEO’su Jason Goldberg’un bilgi şeffaflığı.

Hepsine tek tek kısaca değinelim.

Fab.com, tarz ve şık ürün satışı yapan bir e-ticaret sitesi. Ürünlerin kalitesi, farklılığı, orijinalliği, sitenin kalitesi, yalınlığı, sosyalliği ile birleşince muazzam güzellikte bir yapı ortaya çıktı. Hızla artan üye sayısı ve satış hacmi, Fab.com’u farklı pazarlara açılmaya motive etti ve artık yavaş yavaş Fab.com’un dünyanın sayılı e-ticaret şirketlerinden birisi olmaya başladığını söyleyebiliriz.

Sosyal ticaret kavramı, sektördeki birçok kişi tarafından Facebook’ta bir sekme açarak satış yapmaktan öteye gitmezken, Fab.com’a organik olarak dahil olmuş durumda. Facebook ile giriş yapabildiğimiz sitede, Feed uygulaması sayesinde hangi Fab kullanıcısının (dolayısıyla hangi arkadaşımızın) hangi ürünü satın aldığı, favorilerine eklediğini görebiliyoruz. Ürünleri inceleyebiliyor, favorilerimize ekleyebiliyor ve arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz. CEO Jason Goldberg, blogunda yaptığı paylaşımda sosyal kanalları kullanan kullanıcılarının ortalama bir kullancıya göre 2 kat daha fazla ‘lifetime value’ya sahip olduğunu belirtti.

Jason Goldberg, bilgi şeffaflığı konusunda da oldukça kararlı. Blogu, Betashop.com‘da Fab.com’un paylaşılabilecek tüm istatistiklerini düzenli olarak paylaşıyor ve bir nevi müşterilerine güven, rakiplerine göz dağı veriyor. Paylaştığı Ocak 2013 istatistikleri şöyle:

* Geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre satışlar %300 arttı
* Ocak 2013 en fazla satış yaptıkları üçüncü aydı. Tatil olmayan ayların ortalamasından %40 daha fazlaydı
* Ocak 2013’de 1 milyon yeni üye kazandı ve dünyadaki üye sayısı 11 milyona ulaştı. Ocak 2012’de bu rakam 1.5 milyondu
* Fab’ın artık İngiltere’de 1 milyon kullanıcısı var ve Avrupa’daki toplam satışların %40’ı İngiltere’den geliyor. Bu yönüyle Amerika dışında en hızlı büyüyen pazar İngiltere
* Düzenli müşteriler günlük satışlarının %67’sini oluşturuyor
* Günlük satışlarının ortalama %33’ü mobilden geliyor
* Ocak 2013’te Fab’e yapılan girişlerin %8’si satın alma ile sonuçlandı
* Ve Techcrunch’ın düzenlediği Crunchies ödüllerinde 2012 yılının en iyi e-ticaret şirketi seçildiler

Noel sonrası düşük seyreden Ocak ayını Fab.com’un bu kadar muazzam başarılarla kapatması elbette tesadüf değil. İzlenen strateji, sitenin işleyişi, sadeliği, sosyalliği ve tüm yeniliklere hızla adapte olması (özellikle mobilde) Fab.com’u hızla en tepeye taşıyor.

Facebook pazarlama çözümlerini kullanmanın faydasını da her defasında tekrarlıyorlar. Kapanışı, Facebook’un Fab.com video case study’si ile yapalım:

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>