Newsweek Olayı ve Dijital Yayıncılığa Geçiş


 

1995 yılında Newsweek’te internetin geleceğinin olmayacağı ve bir balon olduğu ile ilgili bir yazı vardı. The Internet? Bah! başlıklı yazıda internetin günlük hayatta daha çok yer kaplamasının çok mümkün olmayacağından, hiçbir online veritabanının günlük gazetelerin yerini alamayacağından, hiçbir CD-ROM’un işin ehli öğretmenlerin yerine geçemeyeceğinden, hiçbir ağın devlet işlerini değiştiremeyeceğinden bahsediliyordu. Kitapları ve gazeteleri internetten alacağımız günlerle ilgili görüşler de çok ciddiye alınmıyordu. Tüm bu dalga geçmenin ve interneti küçümsemenin sonucu, yazı yayınlandıktan tam 18 yıl sonra Newsweek’in basılı edisyonu bırakıp tamamen dijital yayına geçmesi ile sonuçlandı. İronik değil mi?

İnternet, mobil hayat ve teknoloji ile birlikte değişmeyen davranışımız yok. Okumadan satın almaya, yeme-içmeden gelecek planlarına kadar her şeyimiz değişiyor. Hayat = Mobil. Tüm bu değişikliğe ayak uydurmak da zorunlu hale geliyor.

Newsweek gibi haberciliğin en önemli markalarından birinin 17 Şubat 1933’te çıkardığı ilk basılı sayısı, 31 Aralık 2012’de son basılı sayıya kadar ne haberler yaptı, kimleri, ne olayları kapağına taşıdı. İşte bu son basılı sayı (#LastPrintIssue) bu 79 yıllık yolculuğun özeti niteliğinde bir seçki olarak yayımlandı. İçerisinde Newsweek’te çalışanların en önemli haberlerinin, kapakların yer aldığı bu son sayı, bir veda sayısı olarak son kez mürekkebini parmak uçlarımıza bulaştırdı ve tamamen dijital edisyona geçti.

 

Kapakta #LASTPRINTISSUE şeklinde hashtag kullanmak bile çok büyük bir yeniliğin ve değişimin habercisiydi. Dergide yazdığına göre basılı edisyona son verme fikri ilk kez 2010 yılında ortaya çıkmış. Çok sıkı ve yoğun toplantıların ardından böyle bir karar verilmiş.

Editörün yazısı son sayı olması nedeniyle epey uzundu ve bir maceranın son bölümünü anlatır gibiydi. Önceki yıllarda kapakta yer alan Robert De Niro gibi ünlü isimler de kapak hikayelerini anlatmışlar. Onların da o dönemki duygularını aktarması ve hatırlaması açısından etkileyici bir bölüm olmuş.

Dergide mevcut abonelerin dijitale geçişi ile ilgili bilgiler de eklenmiş. Yeni bir devrin başlangıcı olarak okurların bu geçişi en sancısız şekilde atlatması için Newsweek ekibi elinden geleni yapmış. Derginin son kısmı reklamlara ayrılmış. Her sayfanın altında da reklam departmanının bilgileri vardı. Bu sayede reklamverenle bağ korunmak istenmiş.

Basılı yayıncılığın evrimini konuştuğumuz şu günlerde Newsweek inanılmaz cesur bir adım atarak dijitale geçişte öncü oldu. Bu geçişin artıları ve eksilerini hep beraber yakın zamanda göreceğiz. Bu arada okur olarak biz de tabletlerden, akıllı telefonlardan okumaya daha da alışıyoruz. Öte yandan bu konu okurlar arasında basılı-dijital için her zaman bir tartışma konusu oldu ve olmaya devam edecek. Çünkü sayfaya dokunmadan, o kokuyu hissetmeden okuyamayan, o alışkanlıktan vazgeçemeyen okur için dijital yayıncılık bir tabu olarak kalabilir.

Teknoloji ve okuma alışkanlıklarımızdaki değişimin takipçisiyiz. Siz basılı ve dijital edisyon konusunda neler düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>