Macca’s – Mek – Mc Donald’s


 

Starbucks, Sony, Mc Donald’s gibi küresel markaların her hareketi haberlere ve makalelere konu olur. Gündemdeki yeni değişim ise yıllardır her yerde her ülkede bilinen Mc Donald’sın 26 Ocak tarihinden itibaren Avustralya’daki bazı restoranlarında Macca’s adını kullanacak olması. Kültürel yerelleştirme mantığının bir gereği olarak, markaların bazı ülkelerde isim değiştirmesi yeni bir şey değil. Örneğin Unilever, ülkemizdeki Elidor‘u birçok ülkede farklı isimlerle sunmakta, örneğin bir klasik olan Chanel no.5, 5 rakamı Japonya’da ölüm anlamına geldiği için Chanel no.4 olarak lanse ediliyor.

Mc Donald’s da yerelleştirme (localization) adına hamleler yapan, damak tadına göre farklı ülkelerde farklı birkaç burger çeşidi sunan ve oturma düzenini adapte eden bir markaydı. Ancak alamet-i farikası altın M harfini (golden arch) ve tabiki Mc Donald’s adını hep korumuştu, ta ki Avustralya’da halkın çoğunluğu Mc yerine Macca’s denmesine kayıtsız kalmayıncaya kadar. Şüphesiz daha çok sevilmek için yapılan bu hamle küre-yerelleşme (glocalization) başarısı olarak mı hatırlanacak yoksa zararlı mı olacak zamanla göreceğiz. Örneğin ben haberleri okurken Mecca yani Mekke şehrine odaklanmaktan kendimi alamadım.

Bu örneğin tam tersi ise bambaşka bir strateji gerektirir. Mc Donald’s globalden yerele bir çizgi izlerken, yerelden globale bir çizgi izlediğimizde daha radikal davranmak gerekebilir. En önemli marka stratejilerinden biri: yeniden markalama – rebranding dir ve doğru kullanıldığında satış ve bilinirlik üzerinde oldukça faydalıdır. Türk örneklerinden ilk akla gelen Çarşı‘nın boyner‘e dönüşümüdür. Klasik, eski, uzun veya telaffuzu zor bir marka adının basit ve global bir isimle değiştirilmesi buna örnek olabileceği gibi farklı ürün grupları katılan veya el değiştiren şirketler de bu yolu seçebilir.

*Konuyla ilgili haberler için: TIME dergisi, Chicago Tribune 
Utku Uygur'a teşekkürler

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>