Şubat Ayının En İyi 6 Viral Videosu (2010)


 

Viral Pazarlama uzunca bir süre daha gündemde olacak gibi görünüyor. Bunun en büyük nedeni olarak geleneksel pazarlama yöntemlerinin maliyetli olması ve bu yöntemlerden alınan geridönüşlerin istenen seviyede olmaması gösterilebilir.

Bu aralar birkaç arkadaşımla tartıştığım konu ise şu; viral bir video TV reklamlarını veya daha geniş anlamda geleneksel medyayı kullansa da adı hala viral video olabilir mi? Daha doğrusu, viral olarak yayılmaya gayet uygun vurucu ve eğlenceli, insanların WOM ve online araçlar yolu ile paylaşıp yaymaları planlanarak yapılmış bir video TV’de yayınlansa da o videoya viral video denebilir mi? Bana kalırsa evet. Örneğin Google’ın “Parisian Love” isimli videosu Super Bowl devre arasında yayınlandı. Bunun anlamı ise 30 sn’lik reklam için $3 milyon ödense de bu reklamı orada yayınlamanın amacı viral şekilde yayılması planlanan videoyu belli bir kitlenin görmesini sağlamaktır. Çünkü viraliteyi yaratırken viral olarak yaymak istediğiniz unsuru önce birilerinin görmesini sağlamak zorundasınız. Çünkü çevresine bunu yayacak kişiye videonuzu bir şekilde izletmelisiniz. Tabi Google iseniz bunu en hızlı şekilde yapmak zorundasınız. Google’ın internetteki gücü zaten apaçık ortadayken bu yolla ekstra olarak TV izleyicilerine de ulaşması ayrıca başarılı bir hareket gibi geldi bana… Sonuç olarak, bence TV reklamları da viral videoları ateşlemek adına mükemmel şekilde kullanılabilir.

GÜNCELLEME I; “Eric Schmidt, CEO of Google at Abu Dhabi Media Summit: The google superbowl ad reached 100 mio people via TV and 500 mio people online”
(Demek ki Google’ın TV reklamı yoluyla viralite oluşturması işe yarıyormuş…)

Şimdi de şubat ayının en iyi 6 viral videosuna geçelim;

1- Old Spice’tan çok keyifli bir video!

2- Bud Light; Her zamanki gibi komik bira reklamlarından biri daha!

3- Çok vurucu ve iyi kurgulanmış bir video

4- PUMA’dan Sevgililer Gününe özel ilginç video ve kampanya!

5- Bir fare peynir için neler yapabilir!

6- Google’dan mesaj; Her arama aslında bir hikayeyi anlatır…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>