İnfografik: 2012 Sosyal Televizyon Raporu


 

2012, izleyiciler olarak televizyon deneyimini daha sosyal geçirdiğimiz bir yıl oldu. Programlar öncesinde, sırasında ve sonrasında paylaşımlar yaptık, arkadaşlarımızla tartıştık. Televizyon ve sosyal medya entegrasyonuna oradaburada ve şurada değindik. 2012, internete ek olarak televizyonun da sosyal geçtiği bir yıl oldu. Peki, 2012’de hangi programlar, hangi medya kuruluşları en sosyal unvanlara ulaştı? Konuyla ilgili Trendrr‘in hazırladığı rapora bir göz atalım.

Rapora göre Trendrr, 2012 boyunca televizyon etrafında gerçekleşen 800 milyondan fazla sosyal etkileşimi ölçtü. Bu ölçüm atılan tweet’lerden, Facebook sayfaları ve profillerindeki paylaşımlardan, Get Glue ve Viggle gibi uygulamalardan gelen verilerden oluşuyor. Bu etkileşimlere programın yayınlandığı günkü veriler dahil. Yayın dışı paylaşımlarla birlikte etkileşim sayısının milyarı geçeceği belirtilmiş.

2012’nin en sosyal medya kuruluşu (top network) NBC olmuş. 120 milyardan fazla paylaşıma sahip olan NBC’yi 60 milyardan fazla etkileşimle ABC takip ediyor. Üçüncü sırada FOX yer alıyor.

Program özelinde NBC’de yayınlanan Sünger Bob (Sponge Bob SquarePants) birinci sırada. İkinci sırada FOX’ta yayınlanan The X Factor var. Üçüncü sırada yine NBC’de yayınlanan The Voice yer alıyor. Sünger Bob’un bölüm başı aldığı etkileşim 80 bin civarıyken,  The X Factor’de bu rakam 615 bine çıkıyor. The X Factor izleyicilerinin programa daha çok katılım sağladığına şüphe yok.

Ay bazında yapılan paylaşımlara baktığımızda Ocak ayında Altın Küre Ödül Töreni ile ilgili çok fazla paylaşım yapılmamış. Şubat ayındaki Super Bowl ile paylaşımlar artmış ve yıl içinde en çok paylaşım yapılan ay olarak ikinci sıraya yerleşmiş. MTV Müzik Ödülleri ile birlikte Eylül ayı yılın en çok paylaşım yapılan ayı olmuş.

Program türlerinde spor programları %31’lik oranla en çok paylaşım yapılan kategori. Cihaz kullanımına baktığımızda %52 ile iPhone paylaşımın en çok yapıldığı cihaz olmuş.

Rakamlar da gösteriyor ki, Amerika’da televizyon giderek sosyalleşiyor. İzleyiciler televizyon izlediği sırada sosyal etkileşime geçmeye çok daha hazır. Arkadaş çevresi, diğer izleyiciler, programlar ve kanallarla paylaşıma daha meyilliler. Bakalım 2013 yılında televizyonda sosyallik konusunda bizi ne tür haberler bekliyor.

Raporun infografiği ve diğer detayları aşağıda:

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>