Mobilde Sosyal Ağa İlgi Artıyor


 

ComScore’un yaptığı araştırmaya göre geçtiğimiz yıl cep telefonu sahiplerinin %6,5’i sosyal ağları ziyaret ediyorken, bu yıl bu oran %11.1’i buldu. Akıllı telefonlarda ise bu oran %22.5’ten %30.8’e çıktı. Akıllı telefon demeye alışmamış olsam da, bu kavram iyice gündelik hayatımıza girdi.

Akıllı telefon nedir?
Blackberry, iPhone, Nexus One gibi birçok işleve sahip, multimedya özellikleri üst düzeyde telefonlara akıllı telefon (smart phone) deniyor.

Akıllı telefonlarda mobil internet kullanımının yüksek olmasının iki temel sebebi var bana göre. Bu iki temel sebep standart telefonlara göre klavye özelliğinin ve multimedya (görüntü, çözünürlük, ekran büyüklüğü) özelliklerinin daha gelişmiş olması. Düşünüldüğünde %30.8 gibi bir oran düşük görünse de, bu telefonların genelde çalışanlar (ve genelde yöneticiler) tarafından kullanıldığını hesaba katmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda ise akıllı telefon pazarı ciddi oranda büyüyecek ve mobil internet kullanımı ile sosyal ağlara olan ilgi de aynı oranda artacak.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>