Ve Pazarlamanın Elli Tonu!


 

Christian Grey fenomenini duymayan kalmamıştır. Yakışıklı, ukala, zengin ve başarılı iş adamı hayali sapkın cinsel isteklerle birleşince Grinin Elli Tonu üçlemesinin bestseller olması çok normal. Dikkat çekici bir konu olduğu kesin, ancak kitabın pek çok sektöre yaptığı zincirleme pazarlama etkisi daha ilginç.

E. L. James’in yazdığı Grinin Elli Tonu’ (Fifty Shades of Grey) üçlemesi, marttan bu yana Amerika’da 20 milyon, dünyada 50 milyon satış rakamına ulaştı. Muhafazakar ve kitap okumaya gönülsüz ülkemizdeyse ilk satış günü 10 bin gibi müthiş bir satış rakamı karşımıza çıktı.

Üçlemeyi henüz bitirmiş biri olarak, tek kitapta her şey olup bitebilirmiş, edebi değer zaten sıfır diyebilirim. Kitabın başrollerini ise Audi, Agent Provocateur ve Versace paylaşıyor! Bir yere kadar ürün yerleştirme çok normal ama gerçek bir abartı söz konusu.

Şimdi gelelim “bu kitap niye yazıldı ve satış rekoru kırdı?” konusuna…

Bana göre bu kitap baştan beri sadece pazarlama, satış için yazıldı hatta kitabı Audi’nin yazdırdığına dair şüphelerim var :) Kitap satışında ilk etki ise elbette WOM (word of mouth/ ağızdan ağıza pazarlama). Kitap ilk önce, ABD’de, e-kitap olarak yayınlandı. İkinci nedene gelince; sıkılan, sıradan ve renksiz çiftlerin hayatına kattığı renk. Kim bilir kaç arkadaşımı kitapta yer alan seks oyun ve oyuncaklarını deneme heyecanıyla gördüm. Amaç kocayı, sevgiliyi mutlu etmekti… Sonuçta Grey hayallerin eşi, eve gelince çoraplarını fırlatmıyor, mandalina yemiyor ve televizyon izlemiyor ve her işi için bir hizmetlisi var. Burada okuyucuyu kitaba çeken nokta Ana’nın sıradan bir yaşam süren, normal bir kız olması. Rüyaların zirve yaptığı nokta.

Kaçınılmaz nedenlerden biriyse “seks satar” olgusu. İşin içine erotik oyuncaklar yerleştirmek, oyun odası, cezalandırma gibi şeyler girince olay farklı bir boyut kazanıyor. Ancak kitapta bulunan seks sahneleri gittikçe normale doğru ilerliyor ve Grey’in tabiriyle vanilya ilişkiye sonra da evliliğe dönüşüyor. Ancak kitap esas satışı nedeni cinsellikte bile gerçekliği yakalayamamış. Sado-mazo yaşam tarzını benimseyenlerin, itaatkar-efendi temasının bu derece yumuşak ve anlayışlı olamayacağını biraz araştırınca görebilirsiniz. Araya sıkıştırılan sosyal mesaj kaygısı işte burda yatıyor. Emniyet kemeri takmalar, sarhoşluktan ölünse cinsel ilişki esnasında korunmalar… Peki, sado-mazo Grey’e ne oldu? E pazarlama telaşıyla bir yere kadar tabi.

Gerçeklerden adeta bir fantastik eser kadar uzak olan kitabımsı Grinin Elli Tonu, kapaklarının birinde kravat, birinde kelepçe, diğerinde maskeyle karşımıza çıkıyor. Daha kapakta gizem başlıyor.

Şimdi sıkıcı hayatlar için hayal pazarlayan bu kitap, erotik shoplar, seksi iç çamaşırları ve (alabilenler için) araba satışlarında domino etkisi yaratacak. Kelepçe, kırbaç normale indirgenecek, bu yüzden özellikle Türkiye’de sakatlananlar dahi olabilir :)

Sıra filmde, gişe rekoru kıracağı kesin. Ancak size tavsiyem bu gerçek üstü kitabı okumayın, ciddi anlamda -cinsellik de buna dahil- hiçbir şey anlatmıyor, tuzak gibi. Bildiğiniz pazarlama tuzağı.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>