Sosyal Televizyonda Yeni Dönem: Nielsen ve Twitter Anlaşması


 

Nielsen, Twitter’la yaptığı anlaşma sonucu Amerika’daki televizyon reytinglerini ölçebileceği yeni metriği Nielsen Twitter TV Rating‘i duyurdu. Bu metrikle birlikte toplanan verinin tamamı Twitter’daki paylaşımlardan oluşacak ve sosyal televizyon dediğimiz şeyi biraz daha anlamamıza yardımcı olacak. Yeni metrik reyting ölçümlemesine nasıl yeni bir soluk getirebilir?

Televizyonun yaygın olmadığı yıllarda mahalledeki tek televizyon sahibi evde 3-5 aile tek televizyonun başında toplanır, haberler (o dönem “ajans”) böyle izlenirdi (Gerçek sosyal televizyon deneyimi bu olsa gerek). Şimdi pek çok evde en az 2 televizyon var. Üstelik televizyonları artık cep telefonlarımızdan da izleyebiliyoruz. Hal böyle olunca televizyon izleme alışkanlığımız evrim geçirerek sosyal bir deneyime dönüşüyor.

Campaign Türkiye’de çıkan yazımda televizyon ve sosyal medya entegrasyonundan bahsetmiştim. Türkiye’de özellikle futbol maçları ve diziler özelinde Twitter’da paylaşım sayılarında gözle görülür artış olurken, Trending Topics’te (En Çok Konuşulanlar/Gündem) ilgili #etiketler yer alıyor. Yine bu entegrasyon dahilinde Twitter’ın televizyon sektörünü resmen desteklediği bölümü de her geçen gün yeni örneklerle karşımıza çıkıyor.

Televizyon ölçümlemede çok sağlam bir yeri olan Nielsen, yeni metrikle birlikte markalara da pek güzel veriler sunacak. Çünkü kullanıcıların Twitter’da yaptığı paylaşımlara, izleme deneyimlerine dair verileri canlı canlı, program özelinde toplayacak. Bu sayede sosyal televizyon deneyimi verilerle desteklenecek. Markalar da bu kapsamda yaratıcı çalışmalara imza atacak.

Sadece Twitter’dan değil, GetGlue benzeri izlenilen programlara check-in yaptığımız uygulamalarla da ölçümleme konuşuluyor. Twitter’ın kullanıcı sayısı, kullanım kolaylığı, televizyon izlerkenki kullanım alışkanlığı göz önüne alındığında ölçümleme konusunda daha geniş kitlelere ulaşma ve sağlıklı veriler sunma avantajını da belirtmekte fayda var.

Yeni metrikle birlikte -şimdilik Amerika özelinde bile olsa- reyting tartışmaları sosyal medyaya kayarak çok daha önemli hale geliyor. Başta kanallar olmak üzere televizyonun tüm vazgeçilmez unsurları daha çok izlenmek için sosyal medyayı vazgeçilmez bir mecra olarak konumlayacak.

Peki siz televizyonu nasıl izliyorsunuz? Siz de televizyonu Twitter’dan izleyenlerden misiniz?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>