Best vs. Best


 

THY uzun süredir başarılı bir pazarlama stratejisi yürütüyor. Kevin Costner’la başlayan marka reklamında dünyaca ünlü insanları kullanma planı, THY’nin yeni pazarlama algısı sayesinde takip eden yıllarda daha da gelişerek büyüdü. Bu doğrultuda benimsenen konsept ise -daha fazla kişiye ulaşabilmek adına- “spor” odaklı sponsorluklar yapılması (Manchester United, Barcelona) ve ünlü sporcularla marka elçisi olarak anlaşmalar yapılması (Kobe Bryant, Lionel Messi) üstüne kuruldu.

Bu pazarlama ve reklam sürecinin en son bombası ise Messi-Kobe odaklı THY reklamı oldu. Uzun süredir izlediğim en hoş reklamlardan biri ve bana göre diğer Manchester, Barcelona, Kobe reklamlarının tamamının üstünde bir çizgiye sahip. Futbol vs. Basketbol gibi hakkında çetrefilli tartışmaların döndüğü bir konuda, bu iki spor türünün dünyadaki en iyi temsilcilerini karşı karşıya getirmek tek kelimeyle muazzam bir durum. Üstelik reklam; ünlüleri kullanma biçimi, yerinde mizah, istenilen marka imajını vermesi gibi etmenlerde de oldukça başarılı.

Reklam henüz birkaç gündür yayında olmasına rağmen şimdiden Youtube’da milyonlarca tıklanmaya ulaştı ve eminim ilerleyen haftalarda da bu izlenebilirlik ve reklamdan bahsedilme (konuşulabilirlik) oranı giderek artacaktır.

Not: Bu arada dikkatimden kaçmadı. Messi reklamda daha donuk gözükürken, Kobe Bryant Hollywood’dan alışık olsa gerek, mimiklerini inanılmaz rahat kullanıyor :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>