Gel Vatandaş, Promosyona Gel!


 

Pazarlamanın 4P’sinin önemli bir P’sidir “Promotion (Tutundurma)”. Hatta pazarlamacıların ve ajansların günlerinin çoğu reklam, tanıtım, halkla ilişkiler gibi “Promotion” konularıyla uğraşarak geçer. Ama bunların en satışa yönelik olanı sanırım “Satış Promosyonlarıdır”. Fiyat indirimi, bir alana aynısının diğeri şu kadar indirimli, bunu alana bu hediye, vb. gibi bir çok satış promosyonu mekanizması bulunmaktadır.

Aşağıdaki resim Unilever’in Türkiye’de jenerik marka olmuş olan Sana markasının bir satış promosyonuyla ilgili. Promosyon mekanizmasına göre “6 tane Sana Tereyağı Tadında alana bir tava hediye”. Promosyonun tüketici tarafından daha bir dikkat çekmesi için promosyona özel paketleme de yapılmış. Bu özel paket 5,95 TL.Margarinlerle çok bir alakam yok ama açıkçası bu fiyat bana bayağı bir düşük geldi :). 5,95’e hem 6 tane margarin alacağım hem de büyükçe bir tava da hediye olacak. Firma Unilever olduğu için de verilen tava öyle dandik bir tava da değildir. Margarin pazarının uzun bir süredir daraldığı hakkında bir kaç yazı okumuştum. Bu gördüğüm promosyonla olayın cidiyetini daha bir somut anlamış oldum.

Not: Bu arada bu promosyon sadece tava hediye eden bir promosyon da değilmiş. Çünkü margarinin tek paket fiyatına baktım 1,19 TL. Yani bu özel paketle 6 alıp 5 ödeniyor. Bu da size cabası olsun :)

Benzer Yazılar

One Response to Gel Vatandaş, Promosyona Gel!
  1. Osman Aydın

    unilever reklama en çok gelir ayıran firmalardan biri , bu sene yılın reklamvereni seçildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>