Yılların Yasağı Kalkıyor ama Ne Kadar Gerideyiz? Türkiye’de İlaç Reklamları


 

Türkiye’de yıllarca eczane vitrinlerinden öteye gidemeyen, yaratıcılıktan uzak bir ilaç reklam sektörü gördük. Yapmacık PR çalışmaları, ilgi çekmeyen web siteleri zaman zaman karşımıza çıktı ama yetmedi. Çünkü ilaç reklamları ülkemizde yasaktı. Şimdi bu tabu yıkılyor, yasak kalkmak üzere. Her türlü yasağa karşıyım fakat diğer ülkeler bu konuda oldukça antremanlıyken bakalım biz neler yapacağız?

Yeni kanun düzenlemeleri içeren taslak, ilaçların eczane dışında da satılmasının önünü açıyor ve reklamlar serbest kalıyor. Önce taslağın maddelerine bir göz atalım…

Yeni Kanun Taslağı Kısaca Neleri Değiştirecek?
– Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu kurulacak.
– İlaç Kurumu tıbbi ürünler, özel ürünler, kozmetikler ve tıbbi cihazların üretimi, ithalatı, ihracatı, piyasaya arzı, hizmete sunulması için her türlü düzenlemeyi yapmak ve denetlemekle görevli kılınacak.
– Sağlık Bakanlığı’nın ilaç fiyatlarını belirleme yetkisi sona erecek.
– İlaçların eczane dışında satılmasının önü açılacak.
– İlaçlar için uygulanan reklam yasağı kaldırılacak.

Böylece eğer yasa geçerse hem ilaç marketleri hem de ilaç reklamlarını bolca etrafımızda görebileceğimizi anlıyoruz. Ancak diğer ülkeler bu konuda almış başını giderken biz çok uzun yıllardır bu konuda kılımızı dahi kıpırdatmadık. Şimdi Pfizer’in yaratıcı reklamını ve Abdi İbrahim’in güven vermeyen korkunç reklamını arka arkaya izleyin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

http://www.youtube.com/watch?v=1jyME7rdWJw

Türk reklamcılarının benim düşünceme göre dikkat etmesi gereken nokta, ürün eğer Viagra gibi espriye yatkın bir ürün değilse, duygusal, güven veren bir ton kullanmak. Buna gerek görmüyorlarsa informatif bir dille tüketiciye ulaşmak. Ki bu noktada ilaç reklamları diğer reklamlardan ayrılıyor çünkü karşınızda yer alan tüketici değil hasta. Hastanın sorununa birebir çözüm sunduğunuzu empati kurarak anlatmalısınız ve markayla arasında bir anne-çocuk bağı kurmalısınız. Sonuçta daha iyi bir kot değil daha iyi bir yaşam, sağlık vaad ediyorsunuz. Markanız bu kez tüketicinin yardımcısı, kurtarıcısı. Size en iyi biz bakarız mesajını duygularla ya da bilgiyle vermelisiniz. Eğer Abdi İbrahim gibi bir sosyal bilinçlendirme kampanyasına girdiyseniz komik olmaya çalışmak, sizi komik duruma düşürecektir. Ciddi, otoriter ton veya biraz korkutma, empati yolları en iyisi.

Peki eczanelere ne olacak, ilaç marketlere güvenebilecek miyiz? Eczanelere aile hekimi gibi davranan bir toplumdayız ve bu geleneği değiştirmek en zoru gibi gözüküyor. PR ve online ortama ayrılan bütçeler küçülecek mi? Tüm bunları merak ve heyecanla bekliyoruz. Yaşasın artık bizim de ilaç reklamlarımız olacak :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>