İnternet Reklamlarında Performans Nasıl Ölçülür?


 

Reklamcılık alanında webin, internetin, online mecranın (hangisini seçersek seçelim) öneminin son yıllarda hızla arttığını hepimiz biliyoruz. İnternetin görselliği,etkileşime imkan tanıması, geniş içeriği ve iletişim aracı olarak etkinliği kullanım oranlarını her geçen gün hızla arttırıyor. Sonuç olarak reklamcıların da dikkatini çeken, tüm kampanyalarına dahil ettikleri bir mecra oluşmuş oluyor.

İnternette reklam anlamında yaygın olarak iki format kullanılıyor; banner ve arama motoru reklamları. Banner özellikle görselliği de barındırdığı için vazgeçilmez reklam formatı olarak yıllarca kullanıldı ancak arama motorlarının internet kullanıcılarının ilk adresi olması, bu alandaki reklamları da oldukça popülerleştirdi.

Bu yazıda biraz bannerdan bahsetmek istiyorum. Banner reklamlarında üç farklı performans (ve fiyatlama) ölçütü kullanılıyor. Bu ölçütler; görüntülenme, tıklanma ve satın alma. Görüntülenme ölçütü, bannerın toplam olarak kaç kez görüntülendiği ile ilgilidir. Genelde bu rakam da bannerın bulunduğu sayfanın kaç kez görüntülendiğini verir. Tıklanma ölçütü, bannerın kaç kez tıklandığı rakamını verir. Böylelikle kullanıcı bannerın yönlendirdiği sayfaya gider. Satın alma veya aksiyon alma ölçütü ise, kullanıcının bannera tıklaması ve yönlendirildiği sitede istenilen işlemi yapmasıyla ilgilidir. Örneğin bir ürünün bannerı var ise ve kullanıcı bannera tıklar, siteye gider ve ürünü satın alırsa bu istatistiğe katkıda bulunur. Bu üç fiyatlandırma ölçütü birim başına ucuzdan pahalıya, görüntüleme, tıklama ve satın alma olarak sıralanır.

Bu noktada şöyle bir durum söz konusu. Banner görüntülendiği zaman, tıklanmasa bile ürüne karşı bir algı yaratır. Günümüzde internet kullanıcıları internet reklamlarını görmezden gelmeyi veya kapatmayı tercih ederler ancak yine de banner, reklamını yaptığı ürün veya hizmet ile ilgili bilinç altında bir iz bırakır.

Bu konuyu “Implicit Memory Measures for Web Advertising Effectiveness” makalesinde* inceleyen Chan Yun Yoo, iki kavrama vurgu yapıyor. Birincisi Explicit Memory dediğimiz açık bellek (Türkçesi buymuş), diğeri Implicit Memory örtülü bellek. Daha da anlamlı hale getirirsek explicit, kısa süreli hafızayı kastederken, implicit daha uzun süreli ve kalıcı hafızyı kasdetiyor. Bu zamana kadar explicit memory’ye vurgu yapılmış olsa da Yoo’nun yaptığı araştırma banner gösterimlerinin implicit hafızaya da ciddi etkilerinin olduğunu gösteriyor. Bu, bannerların sadece tıklanma oranlarıyla değil, görüntülenmeleriyle de ciddi fayda sağladığını işaret ediyor. Kişi, bannerı görmezden gelse de uzun vadede ürünle ilgili bilinçaltında bulunan iz, karar verme veya satın alma davranışında etkili olabiliyor. Tıklanma oranı her ne kadar pratik anlamda iyi bir performans ölçütü gibi görünse de, banner görüntülenmesinin de farklı açılardan faydalarının olduğunu söyleyebiliriz.

*Yoo, C. Y. (2007). Implicit Memory Measures for Web Advertising Effectiveness. Journalism and Mass Communication Quarterly. Vol. 84 Iss. 1.

Benzer Yazılar

One Response to İnternet Reklamlarında Performans Nasıl Ölçülür?
  1. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2010/02/28/internet-reklamlar... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>