Ürün Yerleştirme En Çok “Ezel ve Aşk-ı Memnu” ya Yakışıyor


 

James Bond tutkunları ürün yerleştirmenin ne demek olduğunu iyi bilir. En azından Bond’un kullandığı markalardan; Rolex, Omega, Aston Martin, BMW, Smirnoff gibilerini hatırlarsınız.

En mükemmel ürün yerleştirme (product placement) örneklerini bulabileceğiniz Bond serisi birçok erkeğin yaşam stilini belirledi. Karakter, esprili bir şekilde ürünü neredeyse gözümüze sokmayı ve kendisiyle özdeşleştirmeyi başardı. Hatta Bond bu akımın öncüsü bile diyebiliriz.

Türkiye de sonunda gerek dizi gerek film anlamında bu trendi en iyi yakalayan ülkeler arasına girdi.

Dizi karakterlerinin gerçekçiliğini arttırdığını düşündüğüm bu kurnaz reklam taktiğini şu sıralar ülkemizde Bond kadar iyi uygulayan 2 yüksek reytingli dizi var: Ezel ve Aşk-ı Memnu!

Bihter’in Givenchy Absolutely İrresistible parfüm kullandığını bilmeyen yok. Marka, geçtiğimiz yıl lansmanını neredeyse bu dizide yaptı.

Yayınlanan son bölümde Sayid, Ziyagil Yalısı’ndan çaldığı Bihter’in kokusunu Behlül’ün Riva’daki evinin çeşitli yerlerine sıkarken Givenchy şişesi yine başroldeydi. Arada bir Bihter odasında dolanırken de Givenchy ürünlerini etrafta görebiliyoruz.Ezel ise abartısız 16. bölümün tamamında U.S Polo marka bir pardösüyle karşımıza çıktı. Üstelik dizi temposuyla fazlasıyla bütünleşen bir çizgide ilerleyerek… Aşağıda yakın çekim Polo’lu resmini inceleyebileceğiniz Ezel, başka bir bölümde Diesel saatiyle seyirciye göz kırptı.Milyonlarca erkek ve kadının Ezel ve Bihter gibi gözükmeyi arzuladığı ülkemizde bu iki dizi yıldızının seçtiği ürünler satış rekoru kıracak gibi. Bu noktada Türk dizilerinde ürün yerleştirme stratejisi gerçek amacına ulaşırken, dizi içi marka reklamları kaliteyi yükseltiyor, göz tırmalamıyor.

Şimdiden erkekler Ezel tarzı hırka modası yarattı bile. Bihter’e gelince sanki karakter itibariyle kendisine Christian Dior Hypnotic Poison daha çok yakışır :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>