Sosyal Medyada Var Olmak


 

Vikipedi‘ye göre, “Zaman ve mekan sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insani iletişim şekli!” olan sosyal medya, modern çağın (web 2.0 çağının mı desem) vazgeçilmez iletişim şekli haline çoktan geldi. Hal böyle olunca, markalar da kullanıcıları ile olan iletişimlerini sürdürmede ve geliştirmede, sosyal medya araçlarını iletişim ve pazarlama uygulamalarının bir parçası haline getirdiler/getiriyorlar.

Peki sosyal medyada bulunmak, gerçekten markalar için etkili bir iletişim / pazarlama aracı mıdır? Rice Üniversitesi, Dessert Gallery adındaki bir cafe konusunda yaptığı araştırma ile bu konuya eğilmiş ve bakın ortaya nasıl sonuçlar çıkmış.

Araştırma, cafenin 700 düzenli müşterisi arasında gerçekleştirilmiş ve daha önce sosyal medyada hiç varlığı olmayan cafenin, Facebook sayfasına hayran olan ve olmayanların davanışları incelenmiş.

3 ay arayla yapılan araştırmada, Facebook sayfası oluşturmanın müşteri davranışları üzerinde anlamlı fark yarattığı görülüyor. Sayfaya hayran olanlar, olmayanlara göre cafeyi %20 oranında daha fazla ziyeret ediyorlar. İki grubun ziyaret başına harcamaları arasında pek fark yok aslında, ama Facebook sayfası hayranlarının dışarıda yemek bütçelerinden Dessert Gallery’ye ayırdıkları pay, hayran olmayanlara göre %45 daha fazla.

Bütün bu sayısal verilerin ötesinde, sosyal medyada var olmak, müşterilerin Cafe ile aralarında kurdukları duygusal bağı kuvvetlendiriyor (Bkz: Deneyim Pazarlamak), bu da pazarlamacıların her zaman gerçekleştirmeye çalıştıkları müşteri sadakatini kendiliğinden getiriyor. Müşteri sadakatini arttırmak markalar için çok önemli, çünkü yeni müşteri kazanmak, mevcut müşteriyi elde tutmaktan çok daha maliyetli. 4 ölçekli skala ile yapılan araştırmada, Facebook sayfasına hayran olanlar, Cafe ile aralarında “kuvvetli duygusal bağ”ı 3,4 olarak değerlendirirken, sarfaya hayran olmayanlar 3,0 olarak değerlendirmişler.

Araştırmayı gerçekleştiren Doc. Dr. Utpal Dholakia, Facebook sayfasının gerçekten bir başarı olduğunu düşünüyor, ancak Facebook sayfalarının kitlesel pazarlama (mass marketing) aracı olarak kullanılmasından ziyade, diğer pazarlama yöntemleri ile entegre edilmesi gerektiğini savunuyor. Bu görüşe katılmamak mümkün mü?

Benzer Yazılar

2 Responses to Sosyal Medyada Var Olmak
  1. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/02/23/sosyal-medyada-var-olmak... aandrlandscapes.co.uk
  2. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/02/23/sosyal-medyada-var-olmak... 4partybus.net/special-event-limo/california

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>