Facebook Aslında Bir Mobil Şirket


 

Facebook 2004’te kuruldu. 2006’da Amerika’nın seçkin üniversitelerinde yayılımını tamamladı. Kurucusu Mark Zuckerberg’in Time dergisi tarafından ”Yılın İnsanı” seçildiği 2010 yılında öncelikle 1. Dünya Ülkeleri (ABD, Kanada, İngiltere, Batı Avrupa) ve takiben gelişmekte olan ülkeler (Brezilya, Türkiye, Hindistan) taraflarında penetrasyonu maksimum seviyelere yaklaştı. 2011’de gelirlerini 1 milyar dolar seviyesi ve yukarısına kadar arttırdı; Zynga gibi platformu fırsata çevirmeyi bilen örnekler yarattı ve nihayet 2012’de hisse başına 38 dolarlık yüksek bir değerlemeyle halka açıldı.

İlk iPhone piyasaya çıktığında ve akıllı cihaz pazarını yarattığında yıl 2007’di. Bugün 234 milyon mobil abone barındıran ABD’de akıllı telefon penetrasyonu yüzde 50 dolaylarında. Batı Avrupa ve gelişmekte olan ülkeler tarafında ABD’yle kıyaslanacak bir orandan söz etmek mümkün olmasa da penetrasyonun artmayı sürdürdüğünü ve sürdüreceğini biliyoruz.

iOS ve Android ekosistemlerinde en çok indirilen uygulama, Facebook. Sahi, desktop ve laptoplardan erişmeye alıştığımız internete ‘Sosyal Medya’ dememize de büyük ölçüde Facebook neden olmamış mıydı?

Kullanıcılar desktop ve laptoplardan hızla mobile geçiyorlar. 1 milyar aylık aktif Facebook kullanıcısının 600 milyonu Facebook’a mobilden erişiyor. Üstelik mobilden Facebook’a erişen kullanıcıların yüzde 70’i Facebook’a her gün girerken, desktop kullanıcılarının yalnızca yüzde 40’ı Facebook’a her gün giriyorlar. Facebook, desktoptan mobile geçen kullanıcıları ciroya çevirme konusunda da hızlı ve güç bir mücadele verirken, kötü bir performans sergilediğini söylemek güç: 2012 3. çeyrek rakamlarına göre Facebook gelirlerinin yüzde 14’ü mobilden geliyor.

Peki büyük haber?

Facebook, mobil penetrasyonun yüksek olduğu bölgelerden daha fazla para kazanıyor.

Amerika ve Kanada’da ARPU (Kullanıcı Başına Ortalama Gelir) 3 dolar ve yukarısındayken, Avrupa tarafında 1.3 dolar seviyesinde. Asya ve geri kalan ülkelerdeyse 0.5 dolar.

Facebook gelirleri, karlılığı ve değerlemesiyle ilgili tartışmaların süreceği aşikar. Öte yandan, yakın gelecekte Amerika ve Kanada tarafında akıllı cihaz penetrasyonunun daha hızlı artacağını hesaba katınca, mobil tarafta gelir alternatiflerini zenginleştirdiği takdirde Facebook’un büyüme hızını arttıracağını söyleyebiliriz.

Mobil tarafta tüm planların 2015’e göre yapıldığı bir gerçeklikte, Facebook’un 2015 yılına dek 2000 çalışandan 6600 çalışana kadar genişleyecek bir ekip için yepyeni bir kampüs planlaması eminim kimseyi şaşırtmayacaktır.

Facebook’un yeni yaşam alanının mobil olduğu fikrine hızla alışmamız gerekiyor.

Benzer Yazılar

6 Responses to Facebook Aslında Bir Mobil Şirket
 1. Juan

  Guys, make money online does not have to be hard (I used to think it did). I’ll give you some avidce right now. Look for a tutorial known as Monezilax System (just google it). Seriously, I have earned a ton of money with it. I probably should not even be mentioning it because I do not want a? bunch of other guys out there running the same game but whatever, I am just in a great mood today so I will share the wealth haha.

 2. http://www.ionicbathfootdetox.com/

  It is definitely an excellent and also helpful little bit of facts. Now i’m pleased you actually contributed this specific valuable data around. Remember to keep you educated this way. Appreciate your spreading.

 3. http://www.sgtotalmassage.com/

  I kan prøve at massere blidt på maven og lave cykelbevægelser med hendes små ben når hun ligger på skiftebordet, det får luften til at passere lettere, ellers trøst jer med at det går over snart, begge mine piger havde også faste skrigeture de første tre måneder Hun er en smuk lille pige

 4. http://www.bluehillhouseofpizza.net/

  quand le sujet est +++, les photos aussi. Pour mes photos, tu fais comment quand c'est toi qui les prends? MDR! Biz et à très vite, je compte aller rencontrer saint Nicolas à la Magie du thé

 5. http://www.rcville.com/

  I just wanted to send a small comment in order to appreciate you for some of the unique instructions you are placing on this website. My time consuming internet research has now been paid with pleasant suggestions to share with my co-workers. I would claim that we visitors actually are extremely lucky to be in a fantastic website with many wonderful professionals with insightful hints. I feel truly happy to have come across your entire web pages and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 6. http://www./

  Bom dia pessoal do Crônicas.Eu sou atendida pelo SUS há uns 7 anos na DERDIC.Nunca levei acompanhante. Em nenhuma das inúmeras consultas que passei durante todos esses anos.Nunca me solicitaram acompanhante.Não será uma norma do HC?Entendo a revolta da So Ramires e acho um verdadeiro absurdo ela ter que passar por esse tipo de constrangimento.Mesmo os surdos sinalizados são independentes e não precisam de acompanhante pois mesmo que o otorrino não entenda Libras, o surdo é ótimo em leitura labial.Realmente é lamentável.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>