Southwest Airlines’a Kevin Smith’ten Sosyal Medya Dersi


 

Tabi başlıktan anlaşılabilecek gibi gerçek anlamda bir ders değil bu. Zaten Kevin Smith de Hollywood’da muhtemelen Türkiye’de çok çok ses getirmemiş olan bazı filmlerde rol almış olan bir aktör. Ders şu; eğer sonuçlarını düşünmeden Twitter’daki hesabını takip eden 1.7 milyon kişi olan bir aktöre hakarete varan bir hareket yaparsanız, bunu sadece o anda orada bulunan 100 kişi değil, önce Twitter kullanıcıları, ertesi güne varmadan da istisnasız büyün dünya duyar. Southwest Airlines’ın o anda farkedemediği bu gerçek, maalesef şirketi çok fazla oyaladı. Fazla eleştirel olmak istemiyorum kesinlikle, ama ortada her şirketin ciddiye alması gereken bir case var…

Olay şu şekilde gelişmiş. Southwest Airlines yetkilileri, çok önceden biletini almış, ve uçuşa dakikalar kala koltuğuna yerleşmiş olan Kevin Smith’i kilo sınırını aştığı için (!) uçaktan atmak gibi bir davranışta bulunur. Tabi ki yönetmeliklerinizde bu tür maddeler yer alabilir, ama öyleyse de bunun önlemini önceden alıp kontrollerinizi baştan sıkı tutmalısınız. Bir insanı yüzlerce kişinin önünde küçük düşürürcesine uçaktan “şişman” olduğu için çıkartmak tabi ki o kişiyi üzecektir. Bunu yapacaksanız da bu olayı müşterinize unutturmak ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek için gerekli olan her türlü adımı da yaratacağı masrafa bakmaksızın en kısa süre içerisinde atmak zorundasınız. Aksi takdirde, müşteri memnuniyeti konusunda sınıfta kalırsınız ve bu olay tüm dünya tarafından duyulur. Aynı zamanda Kevin Smith için de bu olayın güzel bir reyting sağlayıcı olduğunu söylemek gerekir. Yakında bir çok yeni dizi ve film teklifi alacağını düşünüyorum.

Mashable‘ın bu konu ile ilgili yazısından direk olarak aldım aşağıdaki Kevin Smith ve Southwest Airlines arasında geçen tweetleri:

Dear @SouthwestAir – I know I’m fat, but was Captain Leysath really justified in throwing me off a flight for which I was already seated?

Wanna tell me I’m too wide for the sky? Totally cool. But fair warning, folks: IF YOU LOOK LIKE ME, YOU MAY BE EJECTED FROM @SOUTHWESTAIR.

Dear @SouthwestAir, I’m on another one of your planes, safely seated & buckled-in again, waiting to be dragged off in front of the normies.

@ThatKevinSmith hey Kevin! I’m so sorry for your experience tonight! Hopefully we can make things right, please follow so we may DM!

Hey folks – trust me, I saw the tweets from @ThatKevinSmith I’ll get all the details and handle accordingly! Thanks for your concerns!

I read every single tweet that comes into this account, and take every tweet seriously. We’ll handle @thatkevinsmith issue asap

I’ve read the tweets all night from @thatkevinsmith – He’ll be getting a call at home from our Customer Relations VP tonight.

@ThatKevinSmith Ok, I’ll be sure to check it out. Hopefully you received our voicemail earlier this evening.

@ThatKevinSmith Again, I’m very sorry for the experience you had tonight. Please let me know if there is anything else I can do.

@ThatKevinSmith We called you on the number you had on file in your reservation. If you prefer a different number, please DM me. Thanks!

Our apology to @ThatKevinSmith and more details regarding the events from last night – http://cot.ag/96KHC7 #Southwest

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>