Sosyal Medya Savaşları: Google, Buzz ile Sahnede!


 

Sosyal medyanın etkisi herkesin iştahını kabartırken, Google da sonunda Buzz ile karşımızda ve savaşa hazır!

Gmail’de gelen kutusunun hemen altında renkli Gtalk simgesi olarak bize sürpriz yapan Buzz, zamanla tüm hesaplara ekleniyor. Kullanım açısından oldukça kolay oluşu ve sade tasarımıyla ise tam bir Google aracı olduğu kesin. Friendfeed tarzı bir yapıyla karşımızda olan Buzz, aynı zamanda Google Profiles’a entegre edilmiş. En az çaba ile kullanımı amaçlıyor. İlk günlerinde otomatik olarak Gmail’deki en aktif arkadaşlarınızı ekliyordu. Bu durum kolaylık yaratsa da kısa sürede alınan şikayetler üzerine blog sayfasından özür dilenerek, izlenecek kişilerin seçimi kullanıcıya bırakıldı. Özellikle kullanım için bir opsiyon sunmak yerine Gmail hesabınıza direk eklenmesi, önemli bir sorun olarak görülüyor fakat şikayetler sebebiyle istendiğinde kapatmak mümkün kılındı. Facebook’ta giderek arttırılan güvenlik önlemlerinin tersine oldukça fazla güvenlik açığına sahip olarak kullanıma açılması bu yeni oluşum için oldukça risk içeriyor. Güvenlik konusundaki bu açıklarını fark ettiğini söyleyen Google, bu açıkları geri dönüşler ile giderdiklerini ve Buzz deneyimini geliştirmekte olduklarını yayınladı.

Bu alanda atak yapmak için biraz geç kalmış olan Google, oldukça az kullanılan Profiles denemesini de bu yolla canlandırma çabasında fakat, Facebook, Twitter, Friendfeed gibi inanılmaz kullanıcı sayısı ve kullanım oranı elde etmiş ve globalleşmiş sosyal ağların varlığında yepyeni bir oluşumun başarı kazanmasının zorluğunu görmüş. Bu sebeple de Buzz ile hali hazırda Google’ın nimetlerinden faydalanan (Gmail, Picasa, Blogger vs.) kişileri hedefleyerek ve bu hesapları senkronize ederek, yani Google araçlarını silah gibi kuşanarak dizayn edilmiş. Bu sayede zaten elinde olan kullanıcılar ile ilk başlangıç adımını atlayabilecek ve hız kazanabilecek gibi görünüyor.

Picasa’daki fotoğraflarınızı, Gmail Sohbet’teki iletilerinizi, Google Reader’da beğendiğiniz yazıları hemen paylaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda Buzz, harita üzerinde yer belirterek ileti gönderebilmemizi sağlayacak. Daha birçok özelliğin ekleneceği de söyleniyor.

Teknoloji konusunda her alanda hızlıca yerini alan Google’ın bu sosyal medya saldırısı, hem nereyi takip edeceğimizi şaşıracağımızın bir işareti hem de yeni bir rekabet savaşının göstergesi. Mashable.com’da Social Face-off ile Buzz’un, Facebook ve Twitter ile savaştan nasıl çıkacağı konusunda bir anket mevcut.

Mashable anketine buradan ulaşabilirsiniz.

Şuan da durum aşağıdaki gibi:

İlk 2 gün içerisinde on milyonlarca ziyaretçi gördüğünü ve şimdiden sosyal medya sitelerinde Buzz This! linklerini görmeye başladığımızı düşünürsek, hızlı bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Kişisel görüş olarak, Google’ın bu konuda da başarılı olmasını istemiyorum desem yalan olur. (Evet, Buzz’a oy verdim!)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>