P&G Marka konumlandırması: Supersavvyme


 

P&G’nin 2012 Londra Olimpiyatları için hazırladığı reklam, kuşkusuz son dönemin en başarılı işlerinden biri. Ünlü yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu yönetmenliğinde çekilen bu reklam filmiyle P&G hem olimpiyat vurgusunu başarıyla yaptı, hem de reklamın içeriği sayesinde hedef kitlesiyle arasındaki duygusal bağı güçlendirmiş oldu. Reklamın konumlandırma başarısının arkasındaki temel etmen ise P&G tarafından kurulan Super Savvy Me Kulübü.

Supersavvyme Aralık 2009’da oluşturulan ve P&G’nin hedef kitlesine uygun olarak öncelikle 35–44 yaş kitlesine yönelik içerikler sunan bir web platformu. Grubun Facebook sayfası an itibariyle 140 binin üzerinde beğeni almış durumda. Temel olarak güzellik, sağlık, ev, aile konularında içerikler üretiliyor ve bu sayede potansiyel müşterilerle etkileşim sağlanıyor.

İşte yukarda sözünü ettiğim “Thank You Mom” sloganlı P&G 2012 Olimpiyat reklamı da, Supersavvyme kulübünde yapılan etkinliklerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Anne odaklı içerikler, yarışmalar ve üyelerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayan yapısıyla Supersavvyme pazarlamada hedef kitleyi doğru belirlemenin ve doğru konumlandırma stratejileri uygulamanın başarılı bir örneği oldu.

Supersavvyme kulübü ayrıca spesifik demografiklere sahip insanları bir araya getirip, farklı bir komün oluşturması yönüyle de pazarlamaya ilgi duyanlar tarafından incelenmeyi hak ediyor. Özellikle FMCG sektöründe hedef kitleyle duygusal bağ oluşturabilmek, viral etkinin oluşmasını sağlamak ve marka hakkında konuşulabilirlik yaratmak Supersavvyme tarzı oluşumlarla çok daha efektif hale geliyor. Örneğin, hızlı tüketimin bir başka önde gelen firması olan Unilever de, Omo Kadınlar Kulübü, Elidor Co-Creations gibi gruplar sayesinde marka-tüketici etkileşimini geliştiriyor.

Marka ismini çok fazla ön plana çıkarmadan, yapılan etkinliklerle insanların hayatlarına dokunabilmek pazarlamada gerçekten çok önemli. Procter&Gamble da Supersavvyme’yle bunu oldukça başarılı biçimde gerçekleştiriyor ve bu yönüyle markalarının doğru kitleye, doğru zamanda, doğru şekilde ulaşabilmesini sağlıyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>