Faydalı Twitter Uygulamaları


 

Twitter kullanıcı sayısı Türkiye’de de artmaya başladı. Şirketler henüz bu konuda ciddi adımlar atmamış gibi görünüyor. Bunun nedeni bana göre şirketlerin adım atmasının ön koşulunun daha çok insanın Twitter kullanmaya başlamasının gerektiği yönünde. İnsanlar, yani halihazırda müşteri olan veya potansiyel müşteri olan kişiler şirketler hakkında daha çok şey yazıp çizdiğinde şirketler de bu mecrayı boş bırakmamaları gerektiklerini anlayacaklardır. Aksi takdirde ne tür kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabileceklerini bir sonraki yazımda geçtiğimiz hafta olan bir olaydan örnek vererek açıklamaya çalışacağım.

Twitter’ı sadece Friendfeed hesaplarına veya Facebook hayran sayfalarına bağlayarak kullanan insanlar olduğu gibi ilgi alanlarındaki insanları takip etmek için kullanan insanlar da var. Eğer twitter hesabınızda yakın arkadaşlarınızın dışında bir çok farklı konuyla ilgili tweetleyen kişileri follow etmeye başladıysanız bir süre sonra genel bir temizlik yapmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Twitter için bir çok websitesi bu tür uygulamalar üzerinde çalışıyor. Bu uygulamalar sayesinde şunları yapabilirsiniz;

  • Untweeps kullanarak takip ettiğiniz, ama belli bir süreden bu yana tweetlememiş hesapları bulabilir, bu hesapları unfollow edebilirsiniz.
  • Tweetlater uygulaması ile sizi takip etmeye başlayan kişilere otomatik bir mesaj gönderebilirsiniz.
  • Twitter’ın bana göre eksik yani olan arama fonksiyonunu elde edebilirsiniz. TwitterSearch sayesinde insanların sadece isimlerini bilerek onları bulmanız mümkün (normalde e-mail adresi veya kullanıcı isimlerini bilmeniz gerekiyor). Twitterverse ile de tweetler içerisinde arama yapabilirsiniz.
  • Twitterstats kullanarak Twitter’da ne kadar vakit harcadığınız ve daha fazlası ile ilgili istatistiklere ulaşabilirsiniz.
  • Twitter’a email ile ulaşmak ya da tweetleri email olarak almak için de TwitterMail kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiklerimin dışında, daha bir çok işe yarayan, ya da sadece eğlence amaçlı olarak tasarlanmış birçok uygulama var. Ya da yukarıda belirttiğim fonksiyonlara sahip olan birçok başka uygulama da tabi ki var. Kullanmış veya kullanıyor olduğunuz bu tür eğlenceli veya faydalı uygulamaları yorum olarak yazarsanız fazla uzun tutmamaya çalıştığım bu yazı daha da zenginleşecektir.

Benzer Yazılar

One Response to Faydalı Twitter Uygulamaları
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/02/17/faydali-twitter-uygulamalari/... mytatuaggi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>