Red Bull Stratos-Felix Baumgartner: Pazarlama Görevi Başarıyla Tamamlandı


 

Red Bull olağandışı pazarlama stratejilerinde -14 Ekim 2012- tarihi itibariyle zirveye çıktı, hatta uzaya…

1969-Avusturya doğumlu Felix Baumgartner ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Roswell kenti yakınlarında, 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı kapsülle stratosfer katmanına çıktı ve 39 bin metre yükseklikten kendini dünyaya bıraktı! 1960 yılında Joe Kittinger ‘in 4 dakika 36 saniyede, 31 bin 333 kmden uzaklıktan dünyaya atlayış rekorunu kıran Baumgartner, Redbull sponsorluğunda skydivingin bir numaralı ismi oldu. Atlayışla kan basıncı artışı, beyin damarları hasarı, kanamalar gibi pek çok riski de göze alan sporcu, Red Bull’un aldığı önlemlerle dünyaya sağ salim ayak bastı.

http://www.youtube.com/watch?v=BjvmykjUfLU

Youtube Redbull Channel, Redbull Facebook ve Redbull Twitter hesapları üzerinden canlı olarak tüm dünyadan izlenen Red Bull Stratos etkinliği ile “Redbull Kanatlandırır” mottosu bir iddia olmaktan çıktı. Felix’in atlayış sonrası ilk tweeti “görev tamamlandı” oldu. Böylece; dijital pazarlama, event marketing, (bir çeşit) gerilla pazarlama, katılımcı pazarlama, sosyal medya entegrasyonu sağlandı. Olay öncesinde http://www.redbullstratos.com adresi ve youtube üzerinden deneme atlayışları, gidişat paylaşılarak merak ve tansiyon yükseltildi.

Spor ve enerji buluşmasında tabuları yıkan pazarlama anlayışıyla Red Bull, bir sponsorluğun nasıl uç noktalara taşınabileceğini de tüm dünyaya gösterdi. Extreme sporların vazgeçilmez markası Red Bull, Antartika atlayışları, Flugtag, bisiklet şovları derken skydiving ile kendini aştı.

Enerji içeceği dediğimizde tüketiciyi, spor, seks ya da gece hayatı ile vurabilirsiniz. Mesela Burn reklamlarından da hatırlayacağınız gibi cinsellik temasını ön plana çıkartır. Ama tabi reklamları ne kadar yaratıcı olsa da bu basit bir strateji. Red Bull- Vodka şeklinde bir içecekle gece hayatına hakim olan Red Bull spor-enerji içeceği bağdaştırmasında rakip tanımıyor. Freefall, live jump etkinliğiyle bunu bir kez daha gördük.

Redbull her zaman extreme sporlarla marka kimliğini ön plana çıkardı. Enerji verir mesajını, eğlenceli ve ilginç yollarla hedef kitlesine aktardı. Bugün tüm dünya Redbull konuşuyor diyebiliriz. WOM (word of mouth-ağızdan ağıza pazarlama) gücünü bu denli iyi kullanabilmek de ayrı bir başarı. Elbette bu işler fazlasıyla büyük bütçeli, bu yüzden ürün fiyatı yükseklerde. Konumlandırma üst segmentlerde gezinirken, fiyatı düşük tutmak zaten bir çelişki oluştururdu. Fiyat stratejisi de 10 puan aldı diyebiliriz.

Şimdi merak ettiğim Redbull’un hedef kitlesini tatmin etmek için bir sonraki hamlesi ne olacak? “Adamlar uzaya çıktı, daha ne yapsınlar?”demeyin, eminim geleneksel pazarlamayı alt üst eden, yaratıcı bir etkinlik sırada, bizi bekliyor :)

Detaylar, videolar, Felix biyografisi için www.redbullstratos.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>