MANGO’nun Web Dünyası


 

Mango’nun perakende sektöründe Türkiye’deki popülerliği, geldiği nokta ve bayanların kalbine taht kurduğu artık bir gerçek. Erkeklerin bile kapısındaki metrelerce kuyruktan indiriminin başladığını artık anlayabildiği İspanyol giyim markası Mango, uzun zamandır webdeki kaliteli işleri ve bu mecraya verdiği önem ile dikkatimi çekiyor.

1. http://blog.mangoshop.com/ adresindeki resmi ama içeriği bir o kadar samimi olan blogda markayla ilgili tüm hit haberlere ulaşabiliyoruz. Başarılı marka blogu oluşturma konusunda örnek alınabileceğini düşündüğüm bu blogdaki başarının sırrı bence samimiyetinden, netliğinden ve güncelliğinden kaynaklanıyor.

2. Bu yılın başlarına kadar anasayfası İspanyolca olan ve İngilizce dil seçeneği bulunan online alışveriş sitesi, 2010 başında “MANGO Loves Turkey” sloganıyla Türkçe’ye de adapte edildi ve artık Türkiye sınırları içinde de aktif olan alternatif bir alışveriş kanalı oluşturulmuş oldu.

3. En hoşuma giden sosyal medya kullanımlarından biri de Facebook’taki Closet by Mango uygulaması oldu. Mango’nun güncel sezondaki ürünlerinden seçip dolabımıza yerleştirdiğimiz bu uygulamada katılımcılardan bazılarına hediye çekleri ya da seçtikleri ürünler hediye edildi ki bu da web kampanyalarının gerçek anlamda mağazaya taşınmasına yani mağaza trafiğini arttırıcı bir uygulama olmasını sağladı. Örneğin ben aşağıdaki dolabı oluşturmuştum:

Ve bu uygulama tamamen aklımdan çıktığı bir anda tekrar buraya göz atmamla aslında bu ürünlerden ikisini satın aldığımı farkettim :) Sanırım bugüne kadar gördüğüm en efektif facebook uygulaması diyebilirim.

4. Erkek Koleksiyonu H.E. ile pazarlama iletişiminin renklenerek devam edeceğine inandığım Mango’nun değinmek istediğim son iletişim aktivitesi ise düzenli olarak gönderdiği ve diğer birçok markadan farklı olarak e-mail kutumda gördüğümde istekle ve merakla incelediğim, yine son derece kaliteli ve güncel hazırlanmış newsletterları.

Bir örneğini buraya eklediğim bu newsletter dizisiyle özellikle Scarlett Johansson’lı son kampanyalarının web ayağını çok başarılı şekilde yönettiler ve kendi adıma konuşursam çok kaliteli görsel desteği, web üzerinden dağıtılan ve gerçek Mango mağazalarında geçerli indirim kuponları ve süreki kendilerini yenileme kabiliyetleriyle junk/spam kategorisinden kurtulan markalardan oldular.

Benzer Yazılar

One Response to MANGO’nun Web Dünyası
  1. ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2010/02/16/mangonun-we... kyleescw.wetpaint.com/page/A+Few+Different+Ways+To+Be+Able+To+Start+Going+Green

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>