Sosyal Ticaretle Bizi Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?


 

Günlük hayattaki davranışlarımıza ek olarak satın alma alışkanlıklarımızı da değiştiren sosyal medya ile birlikte sosyal ticaret deneyimi de giderek ciddi bir hal almaya başladı. Mindshare, sosyal ticaretin geleceğine dair yayınladığı raporda sosyal ticaretin sosyal ağlar dışında yer almasından güvenliğe, fiziksel mağazada kullanımdan mobille birlikte şekil değiştirmesine kadar önemli noktalardan bahsediyor. Gelin, bu noktalara birlikte bakalım ve bu noktaları analiz ederek sosyal ticaretin geleceğine dair öngörülerde bulunalım.

Sosyal ticaret, sosyal ağların dışında yer alacak

Raporda, sosyal ticaretin sosyal ağlar dışında yer alacağı söyleniyor. Gerekçe olarak da güvenlik kaygıları ve f-ticarete dair eleştiriler, markaların 2 yıl öncesine kadarki “başarısız” olan denemeleri gösterilmiş. 2 yıl öncesine kadar f-ticaret bu denli alışkın olduğumuz ya da Facebook üzerinden satın alma yapmaya açık olduğumuz bir dönem değildi. Fakat Open Graph ile birlikte Facebook üzerinden satın almaların da yoğunlaşacağını öngörebiliriz. F-ticaret özelinde olmasa bile Fab, Lyst, Fancy gibi siteler üzerinden bu satın almalar artabilir. Sosyal ticaretin sosyal ağlar dışında gerçekleşmesi demek mobilde, mağazalara yerleştirilen kiosklarda olabilir. Böylece sosyal ticaret deneyimini bir anlamda offline’a taşımış olabiliriz. Bu ticaretin sosyal olması için yine sosyal ağlar gerekiyor.

Sosyal sinyaller çok boyutlu hale gelecek

2010 yılında Beğen butonunun çıkması ve Levi’s’ın web sitesine eklenmesi ile yeni bir dönem başlamıştı. Bu dönem kullanıcının ve jenerasyonun da ihtiyaçlarına bağlı olarak şekil değiştiriyor. Yine yakın zamanda Facebook’un İste butonu çıkaracağı gibi haberler çıktı. Buradaki olay sosyal ticaret deneyimini ve satış sinyallerini çok boyutlu hale getirmek. Bu sayede ürünü beğenme eylemi evrim geçirerek “bunu istiyorum, bende zaten var, ihtiyaç duyuyorum, olsa ne güzel olur” gibi durumlara dönüşecek.

Tavsiyelerden özelleştirilmiş ürün önerilerine

Arkadaş etkisi ve sosyal grafik bağlantısı ile hangi arkadaşlarımızın neyi beğendiğini görebiliyoruz. Yeni dönemde bizim de kim olduğumuza bağlı olarak özelleştirilmiş ürün önerilerinden kişiye özel üretimlere kadar pek çok kurguyu görmek mümkün. Yeni dönemde arkadaşlarımızın neleri beğendiği veya tavsiyeleri çok da gündemde olmayabilecek bir konu haline gelebilir. Bunun yerine bizi tanıyan ve verilerimizi en güzel şekilde kullanan e-ticaret sitelerinin özelleştirilmiş sonuçları ile farklı bir e-ticaret deneyimi yaşayacağız.

Mobille birlikte fiziksel mağazada sosyal ticaret deneyimi yaşanacak

Akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte fiziksel mağazalarda sosyal ticaret deneyimi yaşanabilir. Fiziksel mağazada sosyal grafik sayesinde (mağazaya gelenin ben olduğumu tanıyan bir sistem olduğunu düşünelim) en çok neyi sevdiğim, alma ihtimalimin yüksek olduğu ürünün önüme çıkması gibi kurgularla mağazada farklı bir şekilde alışveriş yapabiliriz.

Satın alma kararı sosyal ile pekişecek

Satın alma sırasında kararsızlıklarımız, yaşadığımız sorunlar, cevaplanmayan sorularımız mutlaka oluyor. İşte sosyal ticaret ile bu soruları arkadaş tavsiyesi ile cevaplama, satın alma kararını bu şekilde daha kolay verme gibi sosyal fayda sağlayan, sosyal bir ihtiyacı karşılayan durumlarla karşılaşabiliriz. Satın alma yapmadan önce pek çok platformu kullanarak ürün, satıcı, fiyat gibi konularda araştırma yapıyoruz. Bu trendle birlikte bu araştırmalarımız daha da kolaylaşacak. IBM’in alışveriş için tasarladığı AR uygulaması, Selfridges’ın London Fashion Week’te lansmanını yaptığı deneme kabinleri, Diesel’in mağaza içindeki QR kodları sosyal ihtiyaçlara cevap veren türde uygulamalar.

Sosyal ticaret için esas fırsat ilgi grafiğinde olacak

Sosyal grafik kim olduğumuzu, kimleri tanıdığımızı temsil ediyor. Burada olay tanıdığımız insanlar: Sosyal Grafik = Arkadaşlar. İlgi grafiği ise ilgi duyduğumuz alanlardan, paylaşımlarımızdan bir bağlantı oluşturuyor. Bunun olayı ise tanımadığımız insanlar: İlgi Grafiği = Yabancılar. İlgi alanlarına bağlı olarak ortaya çıkan ağda sosyal ticaret deneyimi daha da zenginleşebilir.

Sonuç

Raporda yer alan konular sosyal ticaretin geleceğine ilişkin öngörüler ve saptamalar içeriyor. Pek çok şey aslında bugüne kadar konuştuğumuz, düşündüğümüz konuları da içeriyor. Sosyal ihtiyacı karşılayan ve sosyal sorulara cevap veren uygulamaların da örneklerini önümüzdeki günlerde görebiliriz. Sosyal ticaretin e-ticaret sitelerinden çıkıp fiziksel mağazaya taşınması konusu ilgi çekici. Sosyal medya ile birlikte işin içine mobilin de girmesiyle, kullanıcı bu platformların sunduğu kolaylıklar sayesinde daha rahat alışveriş yapabilir hale gelecek. Fiziksel mağazaya taşınma konusu ile birlikte sosyal ticaretin yeni bir boyuta taşınacağına şüphe yok. Sizin sosyal ticarete dair öngörüleriniz neler? Alışveriş konusunda nasıl bir gelecek bizi bekliyor?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>