Kağıttan Pazarlama!


 

Arabadan filme kadar akla gelebilecek her şeyin reklamına alıştık. Buna rağmen Elif Şafak’ın Aşk’ıyla zirve yapan, Kağıt Helvası’yla abartıya kaçan kitap marketingi hala rahatsız edici buluyorum.

Pembe kapağıyla best seller rafından inmeyen Aşk, erkekler için grileşti derken karşımıza bir de Kağıt Helva çıktı.

Yazarın kendi kitaplarından seçtiği paragrafları derlediği eser (!) neredeyse tek başına reklam niteliği taşıyor.

Sadece bu iki kitap değil, Kayıp Sembol ve Kayıp Gül de birer marketing harikası. Dan Brown’un Kayıp Sembol’ü Da Vinci Şifresi’nden kalanlarla geçinirken, Kayıp Gül, “bir Türk’ün kitabı birkaç dile çevrildi” hikayesiyle bugünlere geldi. Yani bir WOM (word of mouth – ağızadan ağıza pazarlama) klasiği…

Ve bu kitapların çoğu aynı öykü etrafında dönüp dolaşıyor; inan kazanırsın, iste yaparsın, ne olursan ol gel; özetle ünlü secret felsefesi… Bana göre içeriği zayıf olan bu kitaplar özgüven eksiliğinden marketing yolunu seçiyorlar.

Gerçekten edebi değer taşıyan bir eser, niye bu kadar yoğun çabayla pazarlansın ve gözümüze sokulsun ki! Kafka’nın Dönüşümü’nü pembe kapakla hayal edebiliyor musunuz?

Evet, gerek Aşk’ın gerekse Kayıp Gül’ün pazarlama stratejileri çok başarılıydı ve işe yaradı ama meyve suyu satarcasına, ucuz yolla… Gerçek okuyucular bu tuzağa düşmüyor. Bu tarz kitapları seçenler bir sakız markasından öbürüne geçen “tüketiciler” gibi.

Pazarlamada söz konusu kitapsa dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Artık kapak tasarımı albenili kitaplar ters etki yaratmaya başladı: “Pembe kitap eşittir zaman kaybı algısı.”

Kitap dünyası için farklı marketing yöntemleri denenmeli gibi duruyor, tabi reklam kokmayan “kaliteli” yöntemler. Deterjan ve kitabı aynı yolla pazarlamak pek mantıklı değil zaten. Kitap reklamları daha fazla incelik ve hassasiyeti hak ediyor.

Bana kalırsa kitaplar eskisi gibi yalın haliyle tanıtılsın, bu pembe edebiyat furyası da ortadan kalksın…

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>