Google’ın Çin’deki Çözümü


 

Google’ın Çin’deki operasyonlarıyla ilgili çok fazla yazıldı, çizildi. Sorun tanımlandı, olay hem Google, hem Çin hükümeti hem de dijital platformda sansür uygulaması açılarından değerlendirildi.

Baidu’nun Çin’deki başarısıyla ilgili yazdığım yazıda bahsettiğim gibi Google Çin’deki arama motoru pazarında ikinci. Muhtemel sebepleri üzerinde yine aynı yazıda durmuştum.

Google özellikle siber ataklar karşısında ve arama sonuçlarında sansüre gidilmesi yönündeki direktifler sonucunda resmi blogunda açıklama yaparak böyle devam ederse Çin pazarından çekilebileceğini vurgulamıştı. Bu açıklama büyük yankı buldu ve ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton da konuyla ilgili açıklama yaparak, Çin hükümetini konuyla ilgili daha yapıcı olmaya davet etti.

Sonuç olarak Google’ın Çin’de ne yapacağı konuşuluyor hala. Sergey Brin, Çin hükümetiyle ortak bir paydada buluşulabileceğini ancak bu durumun arama sonuçlarını sansürlemenin dışında başka bir yolla gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamaların, gelişmelerin Google’ın Çin’deki bilinirliği üzerinde ciddi bir etkisi olduğu aşikar. Etkiyi Alexa’dan aldığım aşağıdaki grafikte de net olarak görebiliyoruz. Ancak durum, Google’ın Çin’deki popülerliğinden çok öte. Gerçek hayattaki kısıtlamaların, dijital hayatla bir nevi “çarpışması”ndan söz ediyoruz. Dijital dünya, direnmeye çalışsa da, gerçek hayattaki server’ın on/off tuşu var, tıpkı Avatar’daki gibi. Umarım bulunacak çözüm, kişilerin düşünce özgürlüklerini kısıtlayıcı bir sonuç ortaya çıkarmaz.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>