Analiz: Facebook Koleksiyonlar’ın Sosyal Ticarete Etkisi


 

F-ticaret ile çokça eleştirilen Facebook, şimdi de Collections ile sosyal ticareti iyice sahiplenmeye niyetli gibi görünüyor. Collections sayesinde şu an 7 perakende markası (Fab, Victoria’s Secret, Pottery Barn gibi) yeni özelliği kullanabiliyor ve sınırlı sayıda kullanıcı bu özelliğe erişebiliyor. Peki koleksiyonların Facebook’a gelmesi ne anlama geliyor?

Facebook’ta markaların ürünlerini sadece beğenmek değil, onları istemek ve onlara sahip olmak da kullanıcı olarak bizlerin istediği şeylerin başında geliyor. Neredeyse günlük tüm internet deneyimimizi Facebook’ta geçirdiğimizi düşünürsek, sevdiğimiz ürünleri Facebook üzerinden satın almak da bir ihtiyaç haline geliyor. Şimdilerde tıpkı Beğen butonunda olduğu gibi web sitelerine İste butonunun da gelmesi ile işler daha da keyifli hale gelebilir.

Facebook’un Collections özelliğini devreye sokması, markaların ürünlerini albüm olarak tanıtması sonucu ortaya çıkmış. Markaların sayfalarında bu tür paylaşımlar yapması ile Collections, News Feed’de görülebilecek ve kullanıcılar koleksiyonlarda yer alan ürünleri beğenip kendi koleksiyonlarına ekleyebilecek ve satın alabilecek. Satıştan Facebook henüz bir komisyon ya da ortaklık bedeli almıyor ancak bunun yerine Collections’ı daha görünür kılmak için reklam kullanımına yönlendirme yapabilir.

Koleksiyon içerisinde yer alan ürünü istediğinizde Timeline’da bir Wishlist oluşuyor, koleksiyona ekle dediğinizde Ürünler bölümü açılıyor. Bu sayede arkadaşlarınız da koleksiyonlarla olan etkileşiminizi görebiliyor.

Facebook’un attığı bu adım hemen Pinterest’le kıyaslandı ve aynı şekilde bir özellik sunduğu yönünde eleştirildi. Koleksiyonlar’ın  benzer olmadığı söyleniyor. Fakat Pinterest’e rakip olabilecek bir özellik. Facebook üzerinden satın alma yönüyle -şu aşamada- Pinterest’ten ayrıştığı kesin ama koleksiyona ekleme, isteme gibi özellikler ile -bire bir aynı olmasa da- Pinterest’teki beğenme ve “repin” özelliklerini andırmıyor değil.

Sosyal ticaret açısından baktığımızda, koleksiyonlar markalar için çok önemli bir araç olabilir. Koleksiyonlarla olan etkileşimim arkadaşlarım tarafından görüleceği için wishlist karşılaştırma, paylaşım yapma, koleksiyondaki ürünleri beğenme gibi sosyal kurgularla da arkadaş etkisi ön planda olacak. Çünkü benim istediğim ve listeme eklediğim ürünü arkadaşlarım görecek ve bu sayede belki bana doğum günü hediyesi alabilecek, belki de benim çok sevdiğim tişörtü benden önce kendisi için satın alabilecek. Daha da özele inersek, Victoria’s Secret’ta wishlist’i bulunan kız arkadaşa sürpriz yapmak da Koleksiyonlar sayesinde mümkün. Nasıl, heyecan verici değil mi?

Bakalım Facebook f-ticaret ile ilgili aldığı eleştirilere Koleksiyonlar ile cevap verebilecek mi? Sosyalleşmeye ek olarak alışveriş deneyimimiz de Facebook’a taşınarak Facebook hayatımızda daha da vazgeçilmez bir hale gelecek mi? Kısa vadede cevaplarını bulamasak da orta vadede alışkanlıklarımızın değişeceğine hiç şüphe yok.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>