Greenpeace’ten Yol Kesen Pazarlama!


 

Yorgun argın Beşiktaş meydandan taksiye ya da pasaja doğru film almaya giderken, yeşil t-shirtlü bir kaç gülümseyen surat bana doğru yaklaşıyor… “İyi akşamlar Greenpeace’i duydunuz mu, beş dakikanız var mı?” Eve dönüş korku filmine dönüşürken, yeşil bir örgüt benim için Hulk’a dönüşüyor!

Greenpeace’i yaratıcı reklamlarıyla, ilginç gerilla marketing etkinlikleriyle her zaman güzel güzel takip etsem de şu yol kesme olayını böyle bir STK’ya (Sivil Toplum Kuruluşu) bir türlü yakıştıramıyorum. Bir kere ilk soru oldukça hatalı; bu kadar bilinen bir marka, örgüt, logo ve bizi duydunuz mu? Yok duymadım, bu dünyadan değilim ben (!) Üstelik hayranlıkla izlediğim etkinlikler sokağa dökülüyor, marka değeri düşüyor. Beş dakikamızı ayırdığımız zamansa, Greenpeace sıkıcı bir şekilde anlatılmaya başlanıyor ve para desteği isteniyor. Hepimiz biliriz ki bir STK’ya maddi destek vermeye karar verdiğimizde güvenmek isteriz ve güven sokakta oluşmuyor. Aksine son derece basit bir algı var. Mendil satan çocuklar gibi.

Şimdi bu harika reklam kampanyalarını yapan örgütle sokaklara düşen Greenpeace aynı mı? Bence bu iki dünya çok farklı ve STK’ların da bir gururu olmalı. Elbette doğayı koruyalım, destek verelim, küresel ısınmanın etkilerini azaltalım ama yolu bu değil. İmaj düşürmekten başka pek bir işe yarayacağını pek sanmıyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>