Calgonit "İntihar" mı Ediyor?


 

Artık açık açık, sesli bir şekilde söylemeye de başladılar: “Finish, Calgonit markasının yeni adı.”

Ne yalan söyleyeyim ilk duyduğumda pek inanamamıştım buna. Calgonit gibi Türkiye bulaşık makinesi deterjanı pazarında jenerik marka durumunda olan bir marka neden böyle bir şey yapar ki? Markayı buralara kadar getirmek için yapılan yatırımlar, harcanan emek çöpe mi gitti şimdi? :)


Firmalar çeşitli nedenlerden dolayı marka adı değişikliği (rebranding) yaparlar. Acaba Reckitt Benckiser’in nedeni neydi? Calgonit markası başka bir firmaya falan mı satılmıştı? Hayır.. Marka son zamanlarda yüz kızartıcı ya da hatalı bir şeyler mi yapmıştı ki değiştirilmek istensin? Hayır.. Firma ürünü yeniden mi konumlandırıyor (repositioning) acaba? Zannetmiyorum..

Üşenmedim ve konuyla ilgili olarak Reckitt Benckiser Türkiye’ye e-posta yolladım. Gelen cevap aynen şu şekilde: “2009 yılına kadar Reckitt Benckiser’in bulaşık makinesi deterjanı markası dünyada farklı isimlerle satılmaktaydı. Reckitt Benckiser genel stratejisi olarak, tüm dünyada tek bir standart ve tek bir bulaşık makinesi deterjanı markası yaratmak amacı ile tüm ülkelerdeki bulaşık deterjanı markalarımız, global marka ismi olarak seçilen “Finish” markası altında birleştirildi.”

Marketing Türkiye 1 Şubat sayısında Ali Saydam bu konuyla ilgili olarak “Türkiye’de pazar lideri bir markanın adını değiştiriyorsa ‘Vardır elbet bir bildiği’ demek işin en akıllıcası olur.” demiş. Bu yoruma katılıyor, Reckitt Benckiser’e bu cesur adımlarında başarılar diliyorum. :)

Benzer Yazılar

One Response to Calgonit "İntihar" mı Ediyor?
  1. Arzu Celtekoglu

    Eski ve köklü markaların çoğunun geçmişinde böyle diversityler var. Çünkü dev firmalar çeşitli pazarlara girerken farklı stratejiler uygulayabiliyorlar; mesela bir pazara girerken yeni bir markayla giriyor, baska bir pazarda oradaki en kuvvetli markayı satın alıyor ve bir süre onunla devam ediyor (Hasbro İntertoy :) . Algida’nın dünyanın kaç ülkesinde kaç farklı adla bilindiğini öğrendiğimde inanamamıştım.. Sonra bir gun geliyor, bütün markaları tek bir paydada eşitlemeye karar veriyorlar. Calgonit için o payda Finish olmuş.. Amerika’daki ismi Electrosolmuş bu arada :)

    http://www.millwardbrown.com/Sites/MillwardBrown/Media/Pdfs/en/KnowledgePoints/306AC40F.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>