Arkadaş Etkisi: Sosyal Grafik ve Algoritma


 

Günlük hayatı bile belli algoritmaların içerisinde yaşıyoruz. Hiç tanımadığımız birisiyle bile mutlaka ortak bir noktamız oluyor. İşte bu ortak noktalar ve ortak ilgi alanları sayesinde dijital dünyada ayak izleri bırakıyoruz. Bu ayak izleri de bu ilgi alanları aracılığıyla tıpkı örümcek ağı gibi, dünyanın bir ucundaki kullanıcıyı diğerine bağlıyor. Sosyal medya ile birlikte bu sosyal ağlar tam bir örümcek ağı görevi görüyor. Bu grafiklerin de ilgi alanlarına bağlı olarak birçok çeşidi bulunuyor. Kısacası; social graph: connecting people.

Sosyal medyanın sosyal etkisi ile birlikte paylaşımlarımızdaki artış, ortaya işlenebilecek (ve işlenmesi gereken) büyük veriyi çıkardı. Yaptığımız paylaşımlarla birlikte aslında nasıl bir insan olduğumuzu, sevdiğimiz şeylerle ve yaptığımız paylaşımlarla daha başka neleri sevip beğenebileceğimizi, bizimle aynı kafadaki insanları takip ederek onlarla tanışabileceğimizi gördük. Bu kimi zaman bizi “yok artık, bu kadarı da nasıl oluyor? Bu algoritma bu kadar şeyi nasıl biliyor?” sorularını sormaya itti. İşte bu sosyogram sayesinde herkes birbiriyle tanışık ve ilgili hale geldi.

“Social Graph” terimi 2007 yılında gerçekleşen Facebook”un f8 zirvesinde popüler hale geldi. Aynı gün Facebook Platform”unun da lansmanı vardı ve Platform”u daha anlaşılır halde anlatmak üzere social graph teriminden faydalanıldı. Terim için yapılan “the global mapping of everybody and how they”re related” tanımı bile aslında bu ağların birbirine nasıl bağlı olduğunu anlatır nitelikte.

Facebook”un 2007″deki f8″de “social graph” nosyonunu anlatmasından sonra işler değişti. Geçen seneki f8″de Open Graph çok daha güçlü hale geldi ve Timeline ile birlikte Timeline Apps ortaya çıktı. Bu uygulamalarla birlikte sosyal ilgi alanları çok daha etkileşimli hale geldi ve uygulamalara olan bağlılık arttı. Open Graph sayesinde dinlenen müziklerden okunan haberlere, yenen yemeklerden yapılan koşulara kadar ilgi alanları çeşitlendi. İlk sonuçlarla ilgili Nisan 2012″de şunu yazmıştım.

Tek ortak bir nesne ve etrafında dönen etkileşim çerçevesinde sosyal grafik, markalar açısından da önemli. Örneğin e-ticaret siteniz var ve bunu sosyalleştirmek istiyorsanız bu tür grafiklerden yararlanarak kullanıcıya uygun ürünü o kişinin karşısına çıkarabiliyor ve satışlarınızı artırabiliyorsunuz. Ya da en sevdiği müzik türü etrafında yepyeni gruplar keşfedilerek bir anda en çok dinlenen sanatçı olabiliyorsunuz.

Facebook Ads”in de gücü yine buradan geliyor. Kullanıcı olarak yaptığınız tek şey aslında bir sayfayı beğenmek. Fakat bu grafikler sayesinde algoritma bu beğeninin de ötesine geçerek arkadaş listenizi de bu sayfayı beğenmeye davet ediyor. Bu şekilde ortaya çıkan zincirle global bir harita ortaya çıkmış oluyor. LinkedIn”in de aynı türde reklam kullanacağı geçen sene konuşulmuştu. Twitter da Promoted Tweets altında o hesabı takip eden arkadaşları göstermeye başladı.

Benzer konu olduğu için ilgi grafiklerine de değinmek gerek. Pinterest şu sıralarda ilgi grafiğine verebileceğimiz en iyi örneklerden biri. Çünkü ilgi grafiği, sosyal grafikte olduğu gibi kimi tanıdığımızla değil, neyi sevdiğimizle ilgileniyor. Hal böyle olunca Pinterest”te yer alan görseller de aynı ilgi alanı etrafında toplanmış kullanıcılarla ilgili bir harita çıkarıyor.

Sosyal grafiklere ek olarak çeşit çeşit sosyograma ve grafiğe rastlamak mümkün. Sağlık, konum, tat ve ilgi grafikleri gibi yine aynı mantıkta verileri birleştirip öneriler sunan türde grafikler de mevcut. Bununla ilgili detaya ve örneklere ulaşabileceğiniz şu okuyabilirsiniz.

Bu grafikler beni son derece heyecanlandıran ve pazarlama açısından da fırsatlar barındıran bir alan. Sizce de işin içine algoritmaların da girmesiyle iş çok daha nefes kesen ve fayda sağlayan bir noktaya doğru gitmiyor mu?

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>